Kiedy ubrać choinkę i co symbolizują ozdoby choinkowe?

0
121

Odliczanie do Bożego Narodzenia czas zacząć. Podpowiadamy, kiedy według tradycji ubrać choinkę i co symbolizują ozdoby choinkowe.

Coraz bliżej święta

Byliście grzeczni? Czy dostaniecie rózgę? Właśnie te pytania coraz częściej teraz usłyszycie, bo jest 1 grudnia, święta tuż tuż, Mikołaj jedzie już. Kiedy jest już grudzień, wpadamy w wir świątecznych przygotowań. Zaczynamy myśleć też nad kupnem choinki. Jeśli zastanawiacie się, kiedy jest najlepszy czas na zakup i ubranie choinki, to podpowiadamy, co na ten temat mówi tradycja. Są bowiem dwie daty według tradycji, w których należy dekorować drzewko bożonarodzeniowe.

Początki tradycji dekorowania choinki na Boże Narodzenie

Początki dekorowania jodły, świerku lub sosny sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich i kultu wiecznie zielonego drzewka. Traktowanie tych drzew jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Co ciekawe, początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. Do Polski choinki i zwyczaj ich dekorowania przywieźli Niemcy w czasie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej tradycyjną polską ozdobą świąteczną była podłaźniczka lub jemioła oraz żłóbek czy udekorowany snop zboża.

Symbolika ozdób choinkowych

Każda z ozdób, którą wieszamy na choince, w tym samo drzewko bożonarodzeniowe mają symboliczne znaczenie w tradycji ludowej.

Symbolika samej choinki ma swoje korzenie w chrześcijaństwie, gdzie symbolizuje Jezusa Chrystusa jako źródło życia. Gwiazda betlejemska, którą umieszczamy na czubku choinki, ma oświetlać drogę naszym bliskim i pomagać w powrocie do domu. Światełka choinkowe symbolizują Jezusa Chrystusa jako światło dla pogan i odpędzają złe moce oraz odwracają zły urok. Łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne, chronią przed kłopotami i przypominają o zniewoleniu grzechem. Anioły to opiekunowie domu. Gwiazdki niosą dobre nowiny. Jabłuszka symbolizują biblijny owoc i przynoszą zdrowie i urodę.

Kiedy kupić i ubierać choinkę?

Według tradycji są dwie daty, kiedy należy obierać choinkę. Według staropolskich zwyczajów choinkę należy ubierać w rodzinnym gronie o poranku w Wigilię. Kościół akceptuje również strojenie drzewka bożonarodzeniowego na tydzień przed świętami. Coraz częściej można też zauważyć, że ludzie decydują się dekorować choinkę 6 grudnia, czyli w mikołajki.

Brak postów do wyświetlenia