Kiedy ubrać choinkę i co symbolizują ozdoby choinkowe?

Date:

Odliczanie do Bożego Narodzenia czas zacząć. Podpowiadamy, kiedy według tradycji ubrać choinkę i co symbolizują ozdoby choinkowe.

Coraz bliżej święta

Byliście grzeczni? Czy dostaniecie rózgę? Właśnie te pytania coraz częściej teraz usłyszycie, bo jest 1 grudnia, święta tuż tuż, Mikołaj jedzie już. Kiedy jest już grudzień, wpadamy w wir świątecznych przygotowań. Zaczynamy myśleć też nad kupnem choinki. Jeśli zastanawiacie się, kiedy jest najlepszy czas na zakup i ubranie choinki, to podpowiadamy, co na ten temat mówi tradycja. Są bowiem dwie daty według tradycji, w których należy dekorować drzewko bożonarodzeniowe.

Początki tradycji dekorowania choinki na Boże Narodzenie

Początki dekorowania jodły, świerku lub sosny sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich i kultu wiecznie zielonego drzewka. Traktowanie tych drzew jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Co ciekawe, początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. Do Polski choinki i zwyczaj ich dekorowania przywieźli Niemcy w czasie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej tradycyjną polską ozdobą świąteczną była podłaźniczka lub jemioła oraz żłóbek czy udekorowany snop zboża.

Symbolika ozdób choinkowych

Każda z ozdób, którą wieszamy na choince, w tym samo drzewko bożonarodzeniowe mają symboliczne znaczenie w tradycji ludowej.

Symbolika samej choinki ma swoje korzenie w chrześcijaństwie, gdzie symbolizuje Jezusa Chrystusa jako źródło życia. Gwiazda betlejemska, którą umieszczamy na czubku choinki, ma oświetlać drogę naszym bliskim i pomagać w powrocie do domu. Światełka choinkowe symbolizują Jezusa Chrystusa jako światło dla pogan i odpędzają złe moce oraz odwracają zły urok. Łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne, chronią przed kłopotami i przypominają o zniewoleniu grzechem. Anioły to opiekunowie domu. Gwiazdki niosą dobre nowiny. Jabłuszka symbolizują biblijny owoc i przynoszą zdrowie i urodę.

Kiedy kupić i ubierać choinkę?

Według tradycji są dwie daty, kiedy należy obierać choinkę. Według staropolskich zwyczajów choinkę należy ubierać w rodzinnym gronie o poranku w Wigilię. Kościół akceptuje również strojenie drzewka bożonarodzeniowego na tydzień przed świętami. Coraz częściej można też zauważyć, że ludzie decydują się dekorować choinkę 6 grudnia, czyli w mikołajki.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...