Nie można jeszcze kolędować! Kiedy można zacząć śpiewać kolędy?

Date:

Wraz z początkiem grudnia na ulicach i w sklepach pojawiają się ozdoby bożonarodzeniowe, a w radiach lecą świąteczne piosenki. Nie jest to jednak jeszcze czas na kolędowanie. Kiedy można kolędować?

Historia kolędy

Pierwotnie kolęda była pieśnią noworoczną śpiewaną w Nowy Rok na cześć gospodarzy domów, którym były przykazywane życzenia szczęścia i pomyślności. Tradycyjną pieśnią bożonarodzeniową stała się wraz z rozwojem chrześcijaństwa i powstaniem utworów śpiewanych z okazji narodzin Jezusa Chrystusa.

Kolędą nazywano również obrzęd chodzenia od domu do domu w święta Bożego Narodzenia przez kolędników głoszących dobrą nowinę.

Kiedy można kolędować?

Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego kolędy można śpiewać dopiero od mszy o północy w Święta Bożego Narodzenia, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Msza, o której mowa jest szerzej znana pod nazwą pasterka. Kolędować można do Święta Chrztu Pańskiego, które jest świętem ruchomym. Wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, które jest 6 stycznia. W Polsce okres kolędowania można jednak wydłużać i zakończyć dopiero 2 lutego, w dniu Święta Ofiarowania Pańskiego.

Najstarsza polska kolęda

Najstarsza zachowana polska kolęda pochodzi z 1424 roku. Jest to kolęda „Zdrów bądź, krolu anjelski”.zaczyna się od słów Zdrow bądź, krolu anjelski. Możecie jej posłuchać TUTAJ.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...