Nie można jeszcze kolędować! Kiedy można zacząć śpiewać kolędy?

0
233

Wraz z początkiem grudnia na ulicach i w sklepach pojawiają się ozdoby bożonarodzeniowe, a w radiach lecą świąteczne piosenki. Nie jest to jednak jeszcze czas na kolędowanie. Kiedy można kolędować?

Historia kolędy

Pierwotnie kolęda była pieśnią noworoczną śpiewaną w Nowy Rok na cześć gospodarzy domów, którym były przykazywane życzenia szczęścia i pomyślności. Tradycyjną pieśnią bożonarodzeniową stała się wraz z rozwojem chrześcijaństwa i powstaniem utworów śpiewanych z okazji narodzin Jezusa Chrystusa.

Kolędą nazywano również obrzęd chodzenia od domu do domu w święta Bożego Narodzenia przez kolędników głoszących dobrą nowinę.

Kiedy można kolędować?

Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego kolędy można śpiewać dopiero od mszy o północy w Święta Bożego Narodzenia, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Msza, o której mowa jest szerzej znana pod nazwą pasterka. Kolędować można do Święta Chrztu Pańskiego, które jest świętem ruchomym. Wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, które jest 6 stycznia. W Polsce okres kolędowania można jednak wydłużać i zakończyć dopiero 2 lutego, w dniu Święta Ofiarowania Pańskiego.

Najstarsza polska kolęda

Najstarsza zachowana polska kolęda pochodzi z 1424 roku. Jest to kolęda „Zdrów bądź, krolu anjelski”.zaczyna się od słów Zdrow bądź, krolu anjelski. Możecie jej posłuchać TUTAJ.

Brak postów do wyświetlenia