Komitet olimpijski przywraca Rosjanom i Białorusinom możliwość startów w sportach indywidualnych

0
67

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął oficjalną decyzję w sprawie Rosji i Białorusi. Od teraz rosyjscy i białorusińscy sportowcy mogą ponownie startować w sportach indywidualnych na określonych zasadach. Wkrótce MKOI poda również swoją oficjalną decyzję w sprawie udziału Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Nadszedł czas oficjalnych decyzji w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Czekał na to cały świat. Niekoniecznie cały świat czekał jednak na taką decyzję. MKOI postanowiło przywrócić Rosjanom i Białorusinom możliwość startów w sportach indywidualnych. Jest to werdykt niezgodny z apelami Ukrainy i wielu europejskich państw, w tym Polski.

Ukraina i większość państw europejskich apelują o niedopuszczanie Rosjan i Białorusinów do udziału w imprezach sportowych i nawołują do wycofania się MKOI z rozważań o zezwoleniu Rosji i Białorusi na udział w igrzyskach olimpijskich. Ich apele spotykają się z brakiem zrozumienia MKOI. Co więcej, decyzja MKOI o przywróceniu Rosji i Białorusi możliwości startów w imprezach sportów indywidualnych zwiastuje, że podobne postanowienie MKOI ogłosi w sprawie udziału Rosjan i Białorusinów w olimpiadzie.

MKOI określiło warunki, na jakich zezwala Rosjanom i Białorusinom na powrót do rywalizacji w sportach indywidualnych. Rosjanie i Białorusini mogą brać udział w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. MKOl rekomenduje, aby związki w każdej olimpijskiej dyscyplinie sportu podjęły autonomiczną decyzję w sprawie nowo wydanych zaleceń.

MKOl utrzymał zakaz organizacji międzynarodowych imprez sportowych w Rosji i Białorusi oraz zalecenie, aby reprezentacje drużynowe tych krajów nie uczestniczyły w międzynarodowych rozgrywkach. Decyzję o udziale Rosji i Białorusi w olimpiadzie MKOI podejmie, jak powiedziało, w odpowiedni czasie, i na swoich zasadach.

CZYTAJ: „Lewandowski nieznany”. Dokument o polskim piłkarzu na Amazon Prime

CZYTAJ: Euro 2024. Polska wygrała drugi mecz eliminacji. Kiedy kolejne spotkanie?

Brak postów do wyświetlenia