Masz auto elektryczne? Tu nie wjedziesz nim na prom!

0
117

Havila Kystruten to norweska firma obsługująca rejsy pasażerskie na popularnej linii promowej między Bergen a Kirkenes. Przewoźnik wprowadza właśnie do floty nowe statki RoPax, a wraz z nimi zakaz wjazdu na prom dla samochodów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Skąd taka decyzja? W końcu cztery na pięć samochodów sprzedanych w Norwegii w 2022 to samochody elektryczne!

Norwegia „elektrykiem” stoi

Norwegia to jedno z tych państw, w których pojazdy elektryczne, hybrydowe i wodorowe biją rekordy popularności. Norwegia jest wręcz w tej dziedzinie światowym liderem. W końcu 80 procent nowych samochodów sprzedawanych w tym kraju to pojazdy elektryczne, a w 2022 roku cztery na pięć samochodów sprzedanych w Norwegii to samochody elektryczne. Decyzja norweskiego przewoźnika Havila Kystruten o wprowadzeniu zakazu wjazdu na prom dla aut elektrycznych, hybrydowych i wodorowych wydawać może więc się nie co dziwna. Firma ma jednak niepodważalne uzasadnienie.

Havila Kystruten mówi NIE elektrykom

Havila Kystruten wprowadza właśnie do swoje norweskiej floty nowo wybudowane statki RoPax. Wraz z tym firma zmienia też politykę przejazdów, zakazując wjazdu na prom autom elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. Swoją decyzję Havila tłumaczy rosnącą świadomością niebezpieczeństwa związanego z transportem pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych oraz ich zdolnościami do samozapłonu. Chodzi tu w głównej mierze o obawy związane z akumulatorami litowo-jonowymi, które znajdują się w wymienionych pojazdach. Mogą wywołać pożar, wybuch, toksyczne gazy i możliwość ucieczki termicznej podczas transportu tych akumulatorów.

Decyzja firmy może być też pokłosiem katastrofy sprzed roku, kiedy spłonął Felicity Ace na środku Atlantyku – powszechnie uważa się, że powodem pożaru był samozapłon samochodu elektrycznego.

Brak postów do wyświetlenia