Masz auto elektryczne? Tu nie wjedziesz nim na prom!

Date:

Havila Kystruten to norweska firma obsługująca rejsy pasażerskie na popularnej linii promowej między Bergen a Kirkenes. Przewoźnik wprowadza właśnie do floty nowe statki RoPax, a wraz z nimi zakaz wjazdu na prom dla samochodów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Skąd taka decyzja? W końcu cztery na pięć samochodów sprzedanych w Norwegii w 2022 to samochody elektryczne!

Norwegia „elektrykiem” stoi

Norwegia to jedno z tych państw, w których pojazdy elektryczne, hybrydowe i wodorowe biją rekordy popularności. Norwegia jest wręcz w tej dziedzinie światowym liderem. W końcu 80 procent nowych samochodów sprzedawanych w tym kraju to pojazdy elektryczne, a w 2022 roku cztery na pięć samochodów sprzedanych w Norwegii to samochody elektryczne. Decyzja norweskiego przewoźnika Havila Kystruten o wprowadzeniu zakazu wjazdu na prom dla aut elektrycznych, hybrydowych i wodorowych wydawać może więc się nie co dziwna. Firma ma jednak niepodważalne uzasadnienie.

Havila Kystruten mówi NIE elektrykom

Havila Kystruten wprowadza właśnie do swoje norweskiej floty nowo wybudowane statki RoPax. Wraz z tym firma zmienia też politykę przejazdów, zakazując wjazdu na prom autom elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. Swoją decyzję Havila tłumaczy rosnącą świadomością niebezpieczeństwa związanego z transportem pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych oraz ich zdolnościami do samozapłonu. Chodzi tu w głównej mierze o obawy związane z akumulatorami litowo-jonowymi, które znajdują się w wymienionych pojazdach. Mogą wywołać pożar, wybuch, toksyczne gazy i możliwość ucieczki termicznej podczas transportu tych akumulatorów.

Decyzja firmy może być też pokłosiem katastrofy sprzed roku, kiedy spłonął Felicity Ace na środku Atlantyku – powszechnie uważa się, że powodem pożaru był samozapłon samochodu elektrycznego.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...