Jest jedyną osobą na świecie, która przeżyła upadek z 10 km. Historia Vesny Vulovic

0
314

Vesna Vulovic to jedyna osoba w księdze rekordów Guinnessa, która przeżyła upadek z najwyższej wysokości bez użycia spadochronu. Vesna Vulovic spadła z wysokości 10 km i była jedyną ocalałą z katastrofy lotniczej, do której doszło w 1972 roku.

Kim była Vesna Vulovic?

Vesna Vulovic była jugosłowiańską stewardesą narodowości serbskiej, która urodziła się w Belgradzie w 1950 roku. Vulovic została stewardessą, ponieważ chciała podróżować po całym świecie. Egzamin na stewardessę zdała w 1971 roku. W styczniu 1972 roku jako jedyna przeżyła katastrofę lotniczą samolotu lecącego z Kopenhagi do Belgradu.

Katastrofa lotnicza z 26 stycznia 1972 roku

Zdjęcia wraku z katastrofy z 26 stycznia 1972 roku

Do katastrofy lotniczej, którą przeżyła Vulovic doszło 26 stycznia 1972 roku podczas rejsu samolotu, lecącego ze Sztokholmu do Belgradu z międzylądowaniem w Kopenhadze i Zagrzebiu. Dla Vulovic był to pierwszy lot w szeregach załogi tego samolotu.

26 stycznia 1972 roku samolot z Vulovic na pokładzie wystartował o 15:15 z płyty lotniska w Kopenhadze i wyruszył w kierunku Belgradu. Na pokładzie było w sumie 28 osób. Na wysokości 10 km nad granicą NRD i Czechosłowacji o 16:01 urwała się komunikacja z samolotem i czarne skrzynki maszyny przerwały nagrywanie. Niedaleko miasteczka Srbská Kamenice zaczęły spadać części samolotu i ciała pasażerów. Do katastrofy doszło w wyniku wybuchu bomby ukrytej w jednej z walizek pasażerów.

Jakim cudem Vesna Vulovic przeżyła upadek z 10 km?

Vesna Vulovic spadła z wysokości 10 km znajdując się w środkowej części samolotu. Znalazł ją jeden z pierwszych mieszkańców miasteczka, w którym spadł samolot i od razu udzielił jej pomocy, ponieważ służył jako medyk na II wojnie światowej. Kobieta została przewieziona do szpitala, gdzie była przez dwa tygodnie w śpiączce.

Według jednego z lekarzy opiekujących się Vulovic w szpitalu powiedział, że przeżyła dzięki swojemu naturalnie niezwykle niskiemu ciśnieniu krwi. Według ekspertów od katastrof lotniczych upadek miało osłabić też dosyć powolne opadanie kadłuba i uderzenie w zbocze porośnięte drzewami i zasypane śniegiem. 

W wyniku katastrofy Vulovic miała połamane nogi i żebra, pękniętą miednicę i czaszkę oraz zmiażdżone trzy kręgi, przez co była sparaliżowana od pasa w dół. Po wielu miesiącach rehabilitacji Vulovic wróciła do zdrowia i pełnej sprawności ruchowej. Chciała nawet wrócić do latania, ale służby lotnicze posadziły ją za biurkiem, ponieważ jak twierdziła kobieta po latach, bali się, że będzie przypominać ludziom o katastrofie, jeśli zobaczą ją na pokładzie.

Vesna Vulovic zmarła w 2016 roku

Brak postów do wyświetlenia