Jest jedyną osobą na świecie, która przeżyła upadek z 10 km. Historia Vesny Vulovic

Date:

Vesna Vulovic to jedyna osoba w księdze rekordów Guinnessa, która przeżyła upadek z najwyższej wysokości bez użycia spadochronu. Vesna Vulovic spadła z wysokości 10 km i była jedyną ocalałą z katastrofy lotniczej, do której doszło w 1972 roku.

Kim była Vesna Vulovic?

Vesna Vulovic była jugosłowiańską stewardesą narodowości serbskiej, która urodziła się w Belgradzie w 1950 roku. Vulovic została stewardessą, ponieważ chciała podróżować po całym świecie. Egzamin na stewardessę zdała w 1971 roku. W styczniu 1972 roku jako jedyna przeżyła katastrofę lotniczą samolotu lecącego z Kopenhagi do Belgradu.

Katastrofa lotnicza z 26 stycznia 1972 roku

Zdjęcia wraku z katastrofy z 26 stycznia 1972 roku

Do katastrofy lotniczej, którą przeżyła Vulovic doszło 26 stycznia 1972 roku podczas rejsu samolotu, lecącego ze Sztokholmu do Belgradu z międzylądowaniem w Kopenhadze i Zagrzebiu. Dla Vulovic był to pierwszy lot w szeregach załogi tego samolotu.

26 stycznia 1972 roku samolot z Vulovic na pokładzie wystartował o 15:15 z płyty lotniska w Kopenhadze i wyruszył w kierunku Belgradu. Na pokładzie było w sumie 28 osób. Na wysokości 10 km nad granicą NRD i Czechosłowacji o 16:01 urwała się komunikacja z samolotem i czarne skrzynki maszyny przerwały nagrywanie. Niedaleko miasteczka Srbská Kamenice zaczęły spadać części samolotu i ciała pasażerów. Do katastrofy doszło w wyniku wybuchu bomby ukrytej w jednej z walizek pasażerów.

Jakim cudem Vesna Vulovic przeżyła upadek z 10 km?

Vesna Vulovic spadła z wysokości 10 km znajdując się w środkowej części samolotu. Znalazł ją jeden z pierwszych mieszkańców miasteczka, w którym spadł samolot i od razu udzielił jej pomocy, ponieważ służył jako medyk na II wojnie światowej. Kobieta została przewieziona do szpitala, gdzie była przez dwa tygodnie w śpiączce.

Według jednego z lekarzy opiekujących się Vulovic w szpitalu powiedział, że przeżyła dzięki swojemu naturalnie niezwykle niskiemu ciśnieniu krwi. Według ekspertów od katastrof lotniczych upadek miało osłabić też dosyć powolne opadanie kadłuba i uderzenie w zbocze porośnięte drzewami i zasypane śniegiem. 

W wyniku katastrofy Vulovic miała połamane nogi i żebra, pękniętą miednicę i czaszkę oraz zmiażdżone trzy kręgi, przez co była sparaliżowana od pasa w dół. Po wielu miesiącach rehabilitacji Vulovic wróciła do zdrowia i pełnej sprawności ruchowej. Chciała nawet wrócić do latania, ale służby lotnicze posadziły ją za biurkiem, ponieważ jak twierdziła kobieta po latach, bali się, że będzie przypominać ludziom o katastrofie, jeśli zobaczą ją na pokładzie.

Vesna Vulovic zmarła w 2016 roku

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...