Miecz indyjskiego władcy zabitego przez Brytyjczyków został sprzedany na aukcji za 14 milionów funtów!

0
140

Miecz Tipu Sultana, XVIII-wiecznego króla słynącego z roli, jaką odegrał w wojnach w południowych Indiach, został sprzedany na aukcji w Londynie za 14 milionów funtów!

Według oświadczenia domu aukcyjnego Bonhams, w dniu sprzedaży cena sprzedaży była siedmiokrotnie wyższa od szacunkowej, tym samym bijąc rekord indyjskiego i islamskiego przedmiotu sprzedanego na aukcji.

„Miecz ma niezwykłą historię, zadziwiające pochodzenie i niezrównane rzemiosło” – powiedział w oświadczeniu Nima Sagharchi, szef grupy sztuki islamskiej i indyjskiej w Bonhams.

„Nie było niespodzianką, że doszło do tak gorącej rywalizacji między dwoma licytantami. Jesteśmy zachwyceni wynikiem” – dodał.

Według domu aukcyjnegom Tipu rządził królestwem Mysore w południowych Indiach w latach 1782-179 i zdobył tytuł „Tygrysa Mysore” za zaciekłość, z jaką bronił swojego królestwa.

Był pionierem użycia artylerii rakietowej w wojnach, w których brał udział, a ponadto przekształcił Mysore w najbardziej dynamiczną gospodarkę w Indiach.

Tipu został zabity przez siły brytyjskie 4 maja 1799 r., kiedy szturmowali stolicę jego królestwa, Seringapatam (obecnie Srirangapatna).

Według Bonhamsa, po zabiciu Tipu, jego miecz, który znaleziono w prywatnych kwaterach pałacu, został przedstawiony brytyjskiemu generałowi dywizji Davidowi Bairdowi jako dowód jego odwagi.

Tipu spał w hamaku zawieszonym pod sufitem swojej sypialni, z mieczem u boku.

Rękojeść broni jest ozdobiona złotą kaligrafią, „z pięcioma cechami Boga i dwiema inwokacjami wzywającymi Boga po imieniu”. „Miecz władcy” jest precyzyjnie wyryty w języku perskim na ostrzu, które zostało wykonane przez mongolskich szermierzy na wzór niemieckich ostrzy wprowadzonych do Indii w XVI wieku.

„Ten spektakularny miecz jest najwspanialszą ze wszystkich broni związanych z Tipu Sultanem, które wciąż znajdują się w prywatnych rękach” – powiedział przed aukcją Bruno Vinciguerra, dyrektor generalny Bonhams.

„Jego bliski osobisty związek z sułtanem, jego nieskazitelne pochodzenie sięgające samego dnia, w którym został schwytany, oraz wybitne rzemiosło, które włożono w jego produkcję, czynią go wyjątkowym i bardzo pożądanym” – dodał.

Podoba Wam się miecz?

Brak postów do wyświetlenia