Iga Świątek dołącza do legend. Polka znowu króluje w Paryżu!

0
84
Iga Świątek, Roland Garros 2023 (wyborcza.pl)

Iga Świątek wygrywa wielkoszlemowy Roland Garros. To było ważne zwycięstwo dla Polki. Dzięki temu obroniła fotel liderki rankingu WTA i zapisała się w historii równając się z największymi legendami kobiecego tenisa w ilości wygranych turniejów French Open.

To był prawdziwy dreszczowiec!

Iga Świątek wyszła na sobotni finał wielkoszlemowego Roland Garros przeciwko Karolinie Muchovej jako dwukrotna zwyciężczyni turnieju. To jednak nie przestraszyło debiutującej w finale paryskiego szlema Muchovej. Pomimo słabego początku Czeszka zdołała wygrać drugiego seta spotkania, a w decydującej partii uciec Świątek na prowadzenie 2:0 w gemach. Polka zaczęła odrabiać straty, kiedy uspokoiła nieco emocje w trzecim gemie ostatniego seta. Polka wygrała wtedy swojego pierwszego gema. Czeszka nie dawała za wygraną i dopiero przy wyniku 4:4 zabrakło jej sił na dalszą walkę. Świątek wygrała z Muchovą wynikiem 6:2, 5:7, 6:4.

Dwie godziny i 49 minut. Tyle potrzebowała tym razem Iga Świątek, by wygrać swój trzeci finał Roland Garros. Był to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych meczów w jej karierze i pierwszy finał Roland Garros, w którym straciła seta. To trzeci finał Roland Garros, w którym brała udział Iga Świątek i jej trzecia wygrana. To oznacza, że Polka ma 100% skuteczność na paryskich kortach. Tym wynikiem przebija nawet niekwestionowanego króla paryskiego szlema, Rafaela Nadala, który wygrał Roland Garros rekordowe 14 razy. W latach 2005-2014 zdobył 9 z 10 tytułów French Open, a od 2017 do 2022 zdobył 5 z 6 tytułów. We wszystkich 14 finałach nigdy nie został doprowadzony do pięciu setów i nie przegrał. Jego bilans na paryskich kortach wynosi 112 zwycięstw, 3 porażki (97,4%).

Oprócz tego, że Świątek osiąga na Roland Garros wyniki podobne do wyczynów Rafaela Nadal, dzięki swoim sukcesom na Roland Garros dołącza do grona jeszcze kilku innych sław tenisa.Świątek zrównała się w ilości tytułów m.in. z Kim Clijsters oraz Naomi Osaką. Z tenisistek rywalizujących w XXI wieku, więcej tytułów w wielkim szlemie w singlu od Świątek mają tylko cztery zawodniczki.

Najwięcej tytułów w turniejach wielkoszlemowych. Lista i klasyfikacja wszech czasów