Na Antarktydzie odkryto kosmiczne skały

Date:

Na Antarktydzie odkryto tajemnicze czarne kamienie! To kosmiczne skały, czyli meteoryty. Skały znalezione przez francusko-szwajcarską ekspedycję są jednymi z największych meteorytów, na jakie natrafiono na Antarktydzie w ostatnich stu latach. W poszukiwaniach pomagała naukowcom sztuczna inteligencja!

Czym są meteoryty?

Meteoryty są okruchami skalnymi materii międzyplanetarnej, które zdołały przedrzeć się przez warstwy atmosfery Ziemi i dotarły przez to do jej powierzchni. W ciągu doby do naszej atmosfery wpada ich kilkaset milionów z prędkością od 12 do 72 km\s.

Meteoryty na Antarktydzie

Meteoryty na Antarktydzie znalazła francusko-belgijsko-szwajcarska ekspedycja naukowa. W sumie znaleziono kilkanaście skał. Wśród nich natrafiono na jeden z największych meteorytów, jakie odkryto na Antarktydzie przez ostatnie 100 lat. Skała ważyła 7,5 kilograma.

W poszukiwaniach kosmicznych kamieni pomaga sztuczna inteligencja

Do tej pory na Antarktydzie znaleziono w sumie ok. 50 tysięcy kosmicznych skał. Naukowcy są jednak przekonani, że ta lodowa kraina skrywa jeszcze około 300 tysięcy meteorytów. W ich odkryciu pomaga mapa stworzona przez sztuczną inteligencję.

Mapa stworzona przez sztuczną inteligencję powstała na bazie danych pozyskanych na temat odkrytych już meteorytów na Antarktydzie, które, jak się okazuje, pozwalają określić, gdzie szukać kolejnych. Największej ilości nieodkrytych meteorytów można szukać w tzw. niebieskim lodzie, czyli najstarszym lodzie lodowcowym.

Mapy przygotowane przez sztuczną inteligencję mogą wskazywać miejsca, gdzie leżą meteoryty z dokładnością do 83%.

Dlaczego odnalezienie meteorytów jest ważne?

Naukowcy są przekonani, że odnalezienie i zbadanie kosmicznych skał pozwoli odpowiedzieć na nurtujące nas pytania z zakresu historii ewolucji Układu Słonecznego i naszej planety.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...