Na Antarktydzie odkryto kosmiczne skały

0
91

Na Antarktydzie odkryto tajemnicze czarne kamienie! To kosmiczne skały, czyli meteoryty. Skały znalezione przez francusko-szwajcarską ekspedycję są jednymi z największych meteorytów, na jakie natrafiono na Antarktydzie w ostatnich stu latach. W poszukiwaniach pomagała naukowcom sztuczna inteligencja!

Czym są meteoryty?

Meteoryty są okruchami skalnymi materii międzyplanetarnej, które zdołały przedrzeć się przez warstwy atmosfery Ziemi i dotarły przez to do jej powierzchni. W ciągu doby do naszej atmosfery wpada ich kilkaset milionów z prędkością od 12 do 72 km\s.

Meteoryty na Antarktydzie

Meteoryty na Antarktydzie znalazła francusko-belgijsko-szwajcarska ekspedycja naukowa. W sumie znaleziono kilkanaście skał. Wśród nich natrafiono na jeden z największych meteorytów, jakie odkryto na Antarktydzie przez ostatnie 100 lat. Skała ważyła 7,5 kilograma.

W poszukiwaniach kosmicznych kamieni pomaga sztuczna inteligencja

Do tej pory na Antarktydzie znaleziono w sumie ok. 50 tysięcy kosmicznych skał. Naukowcy są jednak przekonani, że ta lodowa kraina skrywa jeszcze około 300 tysięcy meteorytów. W ich odkryciu pomaga mapa stworzona przez sztuczną inteligencję.

Mapa stworzona przez sztuczną inteligencję powstała na bazie danych pozyskanych na temat odkrytych już meteorytów na Antarktydzie, które, jak się okazuje, pozwalają określić, gdzie szukać kolejnych. Największej ilości nieodkrytych meteorytów można szukać w tzw. niebieskim lodzie, czyli najstarszym lodzie lodowcowym.

Mapy przygotowane przez sztuczną inteligencję mogą wskazywać miejsca, gdzie leżą meteoryty z dokładnością do 83%.

Dlaczego odnalezienie meteorytów jest ważne?

Naukowcy są przekonani, że odnalezienie i zbadanie kosmicznych skał pozwoli odpowiedzieć na nurtujące nas pytania z zakresu historii ewolucji Układu Słonecznego i naszej planety.

Brak postów do wyświetlenia