Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

0
176

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty! To bardzo rzadki gatunek dzikiego kota o nazwie Manul Stepowy.

Na Mount Everest toczy się życie!

W 2019 roku przeprowadzono badania ekosystemu u podnóża Mount Everestu. Za materiał badawczy służyły między innymi zwierzęce odchody. To właśnie na podstawie badań jednych z zebranych odchodów odkryto, że na Mount Everest żyje bardzo rzadki gatunek kota. Odchody pochodzące z południowej ścianie Mount Everest należały do Manula Stepowego.

Manul Stepowy. Mieszkaniec Mount Everest

Manul Stepowy to rodzaj dzikiego kota. To niezwykle rzadki gatunek dzikiego kota, który żyje na wysokości 4500-5190 metrów nad poziomem morza. Manul Stepowy osiąga do 65 cm długości i waży max. 4,5 kg. Ma zazwyczaj szary kolor sierści. Jego sierść na podbrzuszu jest dwa razy dłuższa od tej na grzbiecie. Ma masywne krótkie łapy i krótką, ale szeroką głowę. Występuje w Mongolii, Tybecie i Nepalu. Unika jakiejkolwiek styczności z człowiekiem. Żyje do 12 lat.

Naukowcy rozszerzaj badania na Mount Everest

Naukowcy nie mieli pojęcia o tym, że Manul Stepowy żyje na Mount Everest aż do 2019 roku. Ich odkrycie rozbudziło więc ich apetyt na dalszą analizę terenu. Badacze są przekonani, że zamontowanie fotopułapek oraz kolejne badania próbek odchodów pomogą lepiej ustalić liczebność tych zwierząt, ich zasięg oraz gęstość występowania, a także pozwolą odkryć inne nieuchwytne do tej pory dla ludzi gatunki.

Brak postów do wyświetlenia