Największa zagadka „Titanica” rozwikłana! Reżyser filmu przeprowadził eksperyment!

0
238

Od premiery „Titanica” w reżyserii Jamesa Camerona minęło już 26 lat, a ludzie wciąż zadają jedno pytanie. Czy Jack zmieściłby się na tratwie z Rose? Reżyser filmu postanowił odpowiedzieć na pytanie, przeprowadzając eksperyment, którego przebieg i wynik można zobaczyć w dokumencie National Geographic „Titanic: 25 Years Later with James Cameron”.

Na wstępie artykułu ostrzegamy! Jeśli nie oglądaliście jeszcze nigdy „Titanica”, to dalszą część artykułu czytacie na swoją odpowiedzialność, ponieważ jeden z fragmentów tekstu zawiera tzw. spoiler.

Finał „Titanica” to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zakończeń filmu w historii

Kiedy 26 lat temu „Titanic” wszedł do kin, świat oszalał. Historia jednej z największych tragedii na oceanie ożyła na nowo. Przedmioty, które ostały się z katastrofy, zaczęły osiągać niebotyczne kwoty, a ludzie chcieli popłynąć do miejsca, w którym „Titanic” zatonął, by poczuć ducha historii.

Widzów „Titanica” poruszyła też historia zakazanej miłości głównych bohaterów. Jack i Rose poznali się na statku i choć byli z różnych klas społecznych i mało kto sprzyjał ich uczuciu, pozostali ze sobą do końca. Rose ocalała z katastrofy dzięki temu, że wspięła się na drzwi, które posłużyły jej za tratwę. Jack zamarzł, ponieważ nie wszedł na tratwę, tylko został w lodowatym oceanie, trzymając ukochaną za rękę.

Opisane zakończenie „Titanica” wywołało trwającą do dzisiaj dyskusję o tym, czy Jack zmieściłby się na drzwiach razem z Rose i mógł przeżyć. Historia tej zakazanej miłości bowiem tak silnie rezonowała z widzami, że ci nie mogli darować twórcom, że uśmiercili Jacaka, kiedy od lat mówi się, że przecież obydwoje mogli zmieściliby się na drzwiach.

James Cameron odpowiada na pytanie, czy Jack mógł przeżyć przy pomocy naukowego eksperymentu

Pytanie o to, czy Jack mógł przeżyć, prześladuje Jamesa Camerona i odtwórców głównych ról w „Titanicu”, Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. Reżyser tak często je słyszy, że postanowił raz na zawsze ukrócić dyskusję. W ramach dokumentu kręconego wspólnie z National Geographic o nazwie „Titanic: 25 Years Later with James Cameron” reżyser postanowił przeprowadzić naukowy eksperyment sprawdzający, czy Jack zmieściłby się z Rose na drzwiach i czy mógł przeżyć.

Zanurzono w basenie dwójkę aktorów o podobnych posturach jak DiCaprio i Winslet 25 lat temu. Obniżono temperaturę wody (ale jedynie do 13 stopni dla ich bezpieczeństwa — woda oceanu w czasie katastrofy miała -2 stopnie Celsjusza) i sprawdzono, czy tratwa utrzyma ich wspólny ciężar. Okazało się, że bez problemu zmieścili się obydwoje na tratwie, ale ich ciężar sprawiał, że tratwa tak bardzo się zanurzała, że zamoczyłaby ich i oboje by zamarzli. Inny scenariusz przewidywał, że usiądą w taki sposób, by chronić najważniejsze organy przed niską temperaturą, tuląc się i czekając na ratunek.

Na koniec eksperymentu Cameron stwierdził, że przeżycie Jacka i Rose zależało od wielu czynników i trzeba pamiętać, że Jackowi chodziło tylko o jedno: uratowanie ukochanej.

Zobaczcie eksperyment Camerona

W poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak Cameron odtwarza finał „Titanica” i przeprowadza test, czy Rose i Jack mogli przeżyć, będąc razem na tratwie. Po całość zapraszamy na National Geographic.

Brak postów do wyświetlenia