Naukowcy odkrywają liczącą 7000 lat zakopaną pod wodą drogę w Chorwacji!

0
105

Starożytna podwodna droga, której wiek szacuje się na około 7000 lat, została niedawno odkryta wzdłuż chorwackiego wybrzeża.

Niezwykłego znaleziska dokonano przez zespół archeologów z Uniwersytetu w Zadarze podczas eksploracji w pobliżu zatopionej neolitycznej osady Soline na wyspie Korčula.

Droga, składająca się z misternie ułożonych kamiennych płyt, ma cztery metry szerokości i uważa się, że służyła jako ważny łącznik między zatopioną prehistoryczną osadą kultury Hvar, a obszarem przybrzeżnym wyspy Korčula.

Przeprowadzając analizę radiowęglową dobrze zachowanych fragmentów drewna odzyskanych podczas ostatniej wyprawy, eksperci szacują, że cała osada powstała około 4900 lat p.n.e.

Projekt badawczy był wspólnym wysiłkiem Uniwersytetu w Zadarze i kilku cenionych instytucji i firm, w tym Muzeów Dubrownika, Muzeum Miasta Kaštela, Muzeum Miejskiego Korčuli oraz pomocy Lumbarda Blue Diving Center.

Zespół archeologów Uniwersytetu w Zadarze jest również zaangażowany w wykopaliska w pobliżu zatoki Gradina, położonej w pobliżu Vela Luka, po przeciwnej stronie wyspy Korčula.

Podczas inspekcji zespół natknął się na intrygujące zatopione struktury. Dalsze badania ujawniły istnienie niezwykle podobnej osady do tej odkrytej w Soline.

Miejsce to dostarczyło skarbnicy neolitycznych artefaktów, w tym krzemiennych ostrzy, kamiennych toporów i fragmentów przedmiotów ofiarnych, dostarczając bezcennych informacji na temat życia i praktyk wczesnych cywilizacji ludzkich.

Odkrycia te dają wgląd w kulturowy i społeczny rozwój Chorwacji sięgający tysięcy lat wstecz.

Ponieważ trwają badania i wykopaliska, eksperci spodziewają się jeszcze bardziej znaczących rewelacji, które pogłębią nasze zrozumienie przeszłości regionu.

Brak postów do wyświetlenia