Oddychanie przez usta może rujnować Twój sen

0
74

James Nestor pozwolił naukowcom z Uniwersytetu Stanforda zablokować nozdrza silikonem i taśmą chirurgiczną, aby zmierzyć wpływ oddychania przez usta przez 10 dni.

„Wiedzieliśmy, że nie będzie dobrze, ponieważ istnieją bardzo solidne podstawy naukowe pokazujące wszystkie szkodliwe skutki oddychania przez usta; od chorób przyzębia, po zaburzenia metaboliczne” – powiedział Nestor.

Zaskoczeniem było to, jak szybko wpłynął na niego eksperyment.

Ciśnienie krwi Nestora wzrosło o 13 punktów, doprowadzając pisarza do pierwszego stopnia nadciśnienia! Pomiary zmienności rytmu serca wykazały, że jego organizm znajdował się w stanie stresu. Jego puls przyspieszył i „potykał się” w mentalnej mgle.

Ponadto, mężczyzna każdej nocy chrapał, tym samym rozwijając obturacyjny bezdech senny, a poziom tlenu we krwi znacznie spadł.

„Nie mieliśmy pojęcia, że będzie tak źle” – powiedział Nestor. „Chrapanie i bezdech senny były dość mocne i pojawiły się bardzo szybko”.

Nestor dowiedział się, że poza niebezpieczeństwami związanymi z byciem obiektem badań, oddychanie przez usta może zrujnować spokojny sen.

Naukowcy odkryli, że oddychanie przez usta w nocy zwiększa ryzyko zaburzeń snu, w tym chrapania, bezdechu sennego, spłycenia oddechu i częściowego zablokowania powietrza. Wszystko to może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia.

Istnieje długa lista powodów, dla których ludzie oddychają przez usta w nocy, powiedział dr Steven Park, chirurg specjalizujący się w medycynie snu.

„Najczęstszą przyczyną oddychania przez usta jest zatkany nos z powodu alergii lub skrzywionej przegrody”, powiedział Park.

Skąd wiesz, czy oddychasz przez usta w nocy? Park zauważył, że wiele osób jest ostrzeganych przez współmałżonka lub partnera, który zauważa, że oddychają przez usta.

Jeśli budzisz się z suchością w ustach lub utrzymującym się zmęczeniem, mogą to być znaki ostrzegawcze. Inną oznaką bezdechu sennego lub innych zaburzeń snu jest wielokrotne odwiedzanie łazienki w nocy, powiedział Park. Przerwany oddech obciąża serce, wyzwalając uwalnianie hormonów, które powodują, że produkujesz więcej moczu.

Jeśli zmagasz się z oddychaniem przez usta w nocy, Park zasugerował, abyś zaczął od dbania o nos, by zminimalizować przekrwienie.

„Numer jeden, unikaj jedzenia tuż przed snem” – powiedział. To dlatego, że soki żołądkowe mogą dostać się do nosa, zatok, uszu i ust, powodując przekrwienie i stan zapalny.

Park zalecił również irygację nosa solą fizjologiczną, płukanie nosa słoną wodą w wyciskanej butelce. „To łagodny środek zmniejszający przekrwienie, ponieważ słona woda wyciąga czystą wodę z membrany” — wyjaśnił.

Mężczyzna powiedział, że niektórzy ludzie znajdują ulgę w plastrach nosowych, które otwierają nos z zewnątrz lub rozszerzaczach nosa, które rozszerzają kanały powietrzne od wewnątrz.

Wielu ekspertów ostrzega przed zaklejaniem ust podczas snu, ponieważ może to być niebezpieczne.

Dr Raj Dasgupta, profesor medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii zaleca wizytę u lekarza zajmującego się uszami, nosem i gardłem lub u  specjalisty od snu w celu uzyskania diagnozy i planu leczenia.

Dbajmy o swój (prawidłowy) oddech!

Brak postów do wyświetlenia