Naukowcy z Seulu odkryli potencjalną metodę leczenia Alzheimera!

0
95

Alzheimer to nieuleczalna i stale postępująca choroba neurodegradacyjna, która prowadzi do trwałej utraty pamięci i funkcji poznawczych. Do tej pory nie było metod jej leczenia. Naukowcy z Seulu twierdzą, że właśnie odkryli potencjalną metodą leczenia Alzheimer.

Alzheimer to stale postępująca choroba, która prowadzi to stopniowej utraty funkcji życiowych, a w konsekwencji, śmierci. Alzheimer objawia się utratą pamięci, zmianami w zachowaniu, drażliwością i agresją. Choć u każdego choroba przebiega inaczej, utrata pamięci i widoczne zmiany w zachowaniu są jej najczęstszymi objawami. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, lecz może pojawić się również wcześniej, szczególnie jeśli w rodzinie chorego była już wcześniej u kogoś zdiagnozowana. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób.

Alzheimer jest podstępną chorobą, ponieważ może rozwijać się przez lata niezauważony. Zanim zaatakuje na dobre w sposób widoczny, rozwija się skrycie przez nieznany i zmienny okres. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi 7 lat. Po ujawnieniu choroba postępuje tak szybko, że już po kilku miesiącach osoba chora może wymagać stałej opieki.

Do tej pory, pomimo ponad 1000 badań nad skuteczną metodą leczenia, nie udał się odkryć żadnej zatrzymującej lub choć spowalniającej proces rozwoju choroby terapii. Lekarze zalecają jedynie ćwiczenia umysłowe i fizyczne oraz zrównoważoną dietę, i to osobom zdrowym, na opóźnienie momentu ewentualnego powstania problemu z funkcjami poznawczymi.

Teraz naukowcy z Seulu twierdzą, że odkryli potencjalną metodę leczenia Alzheimera. Ten rodzaj otępienia uważany jest za nieuleczalny, ponieważ nie wynaleziono do tej pory leków, które potrafiłyby niszczyć białka odpowiadające za rozwój choroby i którym owe białka by ulegały. To może jednak ulec zmianie, ponieważ naukowcy z Seulu są przekonani, że znaleźli metodę rozbijającą konkretne białka. Badacze z Kyung Hee University w Seulu zaprojektowali pierwszy na świecie związek, który atakuje i rozkłada potranslacyjnie zmodyfikowane białko ściśle związane z patofizjologią Alzheimera.

– Ukierunkowana degradacja zmodyfikowanych białek, stanowiących kluczowy element rozwoju choroby Alzheimera, mogłaby potencjalnie stać się pierwszą skuteczną metodą leczenia tego schorzenia – uważają naukowcy z Seulu.

Jednym z białek, którego rozkład jest niezwykle trudny, a jego rozkład byłby szczególnie korzystny dla walki z Alzheimerem, jest p38. w czasie końcowej obróbki tego białka dodawana jest do niego grupa fosforanowa, która je aktywuje i zmienia jego kształt. Wytwarza się w wyniku tego białko p-p38, niezwykle lekooporne. Naukowcy z Seulu postanowili sprawdzić, czy da się stworzyć skuteczny degradator, który będzie atakować i rozkładać p-p38. Przy pracy naukowcy skorzystali z PRZ-18002, substancji, która selektywnie indukuje degradację p-p38. Naukowcy podawali ją do mózgów mysich modeli choroby Alzheimera i zauważyli, że obniżało to wydajności szlaku p38, przywracając funkcje upośledzone przez chorobę.

Naukowcy z Seulu uważają, że ich odkrycie będzie przełomem w szukaniu pierwszej skutecznej metody leczenia Alzheimera.

Brak postów do wyświetlenia