Niesamowite odkrycie archeologów pod Koziegłowami!

0
102

Niesamowite odkrycie archeologów pod Koziegłowami. Badacze znaleźli ruiny zamku z późnego średniowiecza. Pozostałości budowli pochodzą z czasów Bolesława Krzywoustego.

Nie ma wiele takich zamków w Polsce

Odnalezione ruin zamku w Koziegłowach to pozostałości po zamku nizinnym, który położony był na środku pierścienia wałów, najprawdopodobniej wczesnośredniowiecznego grodziska. Nie ma za wiele zamków o takiej charakterystyce w Polsce.

Odkryte ruiny to wschodnia strona zamku. Fundamenty wieży bramny, muru obwodowego i północnowschodni narożnik. Odnaleziono jedynie fundamenty, ponieważ według ustaleń archeologów zamek pozostawał w mniejszej lub większej ruinie od końca XVI wieku, a XIX wieku Rosjanie postanowili go całkowicie rozebrać, żeby wykorzystać kamień na budowę drogi do Gniazdowa. Zamek został rozebrany jednak tylko do poziomu ziemi, dlatego archeologom udało się go odkryć.

Co się stanie z odnalezionymi ruinami zamku?

Ruiny odnalezionego zamku w Koziegłowach zostaną poddane serii badań i analiz, mających na celu dokładnie poznanie charakterystyki budowli. Dalsze prace badawcze rozpoczną się po zimie, ponieważ zgodnie ze sztuką konserwatorską wykopy trzeba zasypać na zimę, żeby chronić je przed opadami, które mogą uszkodzić profile ruin. Na ten moment Gmina przygotowuje wniosek, by uzyskać dofinansowanie na kolejny etap prac archeologicznych.

Prace archeologiczne były prowadzone przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego pod okiem doktora Artura Gintera z Uniwersytetu Łódzkiego.

Brak postów do wyświetlenia