Niesamowite odkrycie archeologów pod Koziegłowami!

Date:

Niesamowite odkrycie archeologów pod Koziegłowami. Badacze znaleźli ruiny zamku z późnego średniowiecza. Pozostałości budowli pochodzą z czasów Bolesława Krzywoustego.

Nie ma wiele takich zamków w Polsce

Odnalezione ruin zamku w Koziegłowach to pozostałości po zamku nizinnym, który położony był na środku pierścienia wałów, najprawdopodobniej wczesnośredniowiecznego grodziska. Nie ma za wiele zamków o takiej charakterystyce w Polsce.

Odkryte ruiny to wschodnia strona zamku. Fundamenty wieży bramny, muru obwodowego i północnowschodni narożnik. Odnaleziono jedynie fundamenty, ponieważ według ustaleń archeologów zamek pozostawał w mniejszej lub większej ruinie od końca XVI wieku, a XIX wieku Rosjanie postanowili go całkowicie rozebrać, żeby wykorzystać kamień na budowę drogi do Gniazdowa. Zamek został rozebrany jednak tylko do poziomu ziemi, dlatego archeologom udało się go odkryć.

Co się stanie z odnalezionymi ruinami zamku?

Ruiny odnalezionego zamku w Koziegłowach zostaną poddane serii badań i analiz, mających na celu dokładnie poznanie charakterystyki budowli. Dalsze prace badawcze rozpoczną się po zimie, ponieważ zgodnie ze sztuką konserwatorską wykopy trzeba zasypać na zimę, żeby chronić je przed opadami, które mogą uszkodzić profile ruin. Na ten moment Gmina przygotowuje wniosek, by uzyskać dofinansowanie na kolejny etap prac archeologicznych.

Prace archeologiczne były prowadzone przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego pod okiem doktora Artura Gintera z Uniwersytetu Łódzkiego.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...