Nowo odkryta asteroida przeleciała w ten weekend w pobliżu Ziemi!

0
82

Asteroida wielkości wieży zegarowej Big Bena, w minioną sobotę minęła Ziemię! Uspokajamy – nie stanowi to żadnego zagrożenia dl zdrowia i życia ludzi.

Asteroida, nazwana 2023 DZ2, została wykryta 27 lutego przez astronomów z Obserwatorium Roque de los Muchachos na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich.

Podróżując w odległości około 100 000 mil nad planetą i mając około 95 metrów długości, 2023 DZ2 nie stanowi zagrożenia dla życia na Ziemi, ale da astronomom-amatorom szansę dostrzeżenia tego zjawiska, które zdarza się raz na dekadę.

NASA, prowadząca konto na Twittterze, poinformowała: „„Podczas gdy bliskie zbliżenia są regularnym zjawiskiem, jedno przy asteroidzie tej wielkości (140-310 stóp) zdarza się tylko raz na dekadę, zapewniając wyjątkową okazję dla nauki. Astronomowie z Międzynarodowej Sieci Ostrzegania przed Asteroidami wykorzystują to bliskie podejście, aby dowiedzieć się jak najwięcej o 2023 DZ2 w krótkim czasie – dobra praktyka #PlanetaryDefense na przyszłość, gdyby kiedykolwiek odkryto potencjalne zagrożenie asteroidami”.

We wrześniu ubiegłego roku, NASA z powodzeniem rozbiła statek kosmiczny na asteroidzie Dimorphos, próbując zmienić jej trajektorię w ramach misji obrony planetarnej Double Asteroid Redirection Test (DART). 

Był to ostatni wiosenny spektakl nocny, który dla obserwatorów gwiazd po lutowym, olśniewającym pokazie zorzy polarnej, zielonej komety C/2022 E3 (ZTF), był absolutnie niezapomniany!

Brak postów do wyświetlenia