Oscary 2023. Michael J. Fox otrzymał Honorowego Oscara!

0
410

Choć do ceremonii wręczenia Oscarów za 2022 rok pozostało jeszcze kilka miesięcy, znane jest już nazwisko zdobywcy honorowej statuetki. To Michael J. Fox, znany na całym świecie z głównej roli w trylogii „Powrót do przyszłości”.

Honorowy Oscar to statuetka przyznawana za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców filmowych. Specjalny Oscar jest wręczany za dokonania nieobjęte kategoriami głównych nagród Akademii. W tym roku rozdano cztery Honorowe Oscary. Jeden z nich trafił do Michaela J. Foxa.

Historia Michaela J. Foxa

Michael J. Fox, znany światu bardziej jako Marty Mcfly z „Powrotu do przyszłości”, to aktor o dwóch historiach. Pierwsza z nich opowiada historię wschodzącej gwiazdy Hollywood, która, jak przyznał Woody Harrelson, wręczając aktorowi statuetkę Honorowego Oscara, była na wskroś elektryzująca i umiała jak nikt inny jednym spojrzeniem czy pauzą w przemowie wyrazić więcej niż tysiąc słów. Druga historia to opowieść o aktorze, który u szczytu sławy dostaje diagnozę, która wówczas brzmi niemal jak wyrok śmierci.

W 1991 roku u Michaela J. Foxa zdiagnozowano chorobę Parkinsona i powiedziano mu, że zostało mu zaledwie około 10 lat życia. Diagnoza spowodowała pół-emeryturę aktora, który stopniowo odsuwał się od kamer. Od 2000 roku występował na ekranie sporadycznie, głównie gościnnie. Aktor ogłosił ostateczne zakończenie kariery w 2020 roku, kiedy przyznał, że czasami zawodzi go aparat mowy i miewa kłopoty z pamięcią.

Fox zdobył pięć nagród Primetime Emmy, cztery Złote Globy, dwie nagrody Screen Actors Guild oraz nagrodę Grammy.

Michael J. Fox z Honorowym Oscarem

Jak już pisaliśmy, w tym roku przyznano cztery Honorowe Oscary. Statuetku dostali: Peter Weir za całokształt osiągnięć jako reżyser, Diane Warren za całokształt osiągnięć jako twórczyni muzyki filmowej, Euzhan Palcy za całokształt osiągnięć jako reżyserka i Michael J. Fox za wieloletnią pracę na rzecz walki z chorobą Parkinsona, w ramach której zebrał ponad miliard dolarów na badania.

Po 1998 roku, kiedy Michael J. Fox ujawnił swoją diagnozę choroby Parkinsona z 1991 roku, aktor stał się orędownikiem znalezienia lekarstwa i założył Fundację Michaela J. Foxa w 2000 roku, aby pomóc w finansowaniu badań. To właśnie w ramach tych działań uzbierał do tej pory ponad miliard dolarów na badania nad chorobą Parkinsona i znalezienie lekarstwa.

Michael J. Fox dostał statuetkę Honorowego Oscara 31 lat po tym, jak lekarze zdiagnozowali u niego chorobę Parkinsona.

Brak postów do wyświetlenia