Oscary 2024. Poznaliśmy polskiego kandydata

0
98
Statuetka Oscara (fot. Twitter)

Poznaliśmy polskiego kandydata do Oscarów 2024. Komisja oscarowa pod przewodnictwem producentki filmowej Ewy Puszczyńskiej poinformowała, że w tym roku udział w wyścigu o nominację amerykańskiej akademii powalczy film „Chłopi”.

Zdobycie oficjalnej nominacji do Oscara wiąże się z szeregiem wymogów, które należy spełnić, a sam proces jest trzy etapowy. Film musi spełniać definicję tego, czy jest dzieło z danej kategorii oscarowej.

„Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne” – czytamy w definicji kategorii.

Później produkcja musi zostać wybrana na kandydata do walki o nominację przez rodzimą komisję oscarową. Następnie musi przejść przez dwuetapowy proces nominacyjny w Amerykańskiej Akademii. Polska powalczy o Oscara w kategorii „film międzynarodowy”. Film reprezentujący dany kraj musi być wyświetlony na tym terytorium między 10 grudnia 2022 a 31 października 2023 roku. Akademia wskazuje, że ubiegający się o nominację film musi być pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie. Film, który spełnia wymogi akademii i poruszył pierwszych widzów, którzy mogli zobaczyć go na festiwalu filmowym w Toronto, to „Chłopi”. To nowe dzieło twórców „Twój Vincent”, który też ubiegał się o Oscara.

„Chłopi” to animacja słynnej powieści Władysława Reymonta i — jak zapowiadają twórcy — esencja półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. W celu zrealizowania produkcji studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. Następnie nad filmem zaczęło pracować ponad stu malarzy, którzy kadr po kadrze malowali olejne obrazy na płótnie. Artyści do tej pory poświęcili im ponad 200 tysięcy godzin pracy. Obrazy zostały potem klatkami kluczowymi dla filmu, a animatorzy uzupełnili ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna, i tak powstała nowa ekranizacja „Chłopów”, której obraz, podobnie jak w „Twoim Vincencie” jest ruchomym dziełem malarskim. Polska premiera filmu zapowiedziana jest na 13 października.

Oscary 2024 wręczone zostaną 10 marca przyszłego roku w Los Angeles. 23 stycznia 2024 roku poznamy oficjalną listę nominowanych, a wcześniej, 21 grudnia 2023 roku akademia ogłosi pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których wybrani zostaną nominowani.

CZYTAJ: Koniec strajku Hollywood? Strony informują o wstępnym porozumieniu

CZYTAJ: Kto mógłby zagrać Federera, Djokovica i Nadala w hollywoodzkim filmie? Roger Federer odpowiada

Brak postów do wyświetlenia