Pięć nieoczekiwanych objawów zawału serca, o których powinna wiedzieć każda kobieta

0
73

Ludzie mają tendencję do myślenia o chorobach serca jako o problemie zdrowotnym mężczyzn, ale problem ten dotyczy również kobiet.

Według British Heart Foundation (BHF), każdego roku w Wielkiej Brytanii choroba niedokrwienna serca (CHD) zabija ponad dwa razy więcej kobiet niż rak piersi! Był to również największy zabójca kobiet na całym świecie w 2019 roku.

Niestety, kobiety są również bardziej skłonne do bagatelizowania objawów zawału serca, co skutkuje niebezpiecznym opóźnieniem w uzyskaniu pomocy tak pilnie potrzebnej, by uratować im życie.

Najbardziej jednak niepokojące są sytuacje, w których objawy kobiet nie są bagatelizowane przez osoby cierpiące, ale przez samych lekarzy.

Wobec tego, lekarz rodzinny i specjalista ds. zdrowia kobiet, dr Nighat Arif, podzielili się pięcioma objawami, których możesz się nie spodziewać. Bądź czujna i nigdy nie ignoruj tych sygnałów!


1. Nieprzyjemny ucisk, uczucie pełności lub ból w środkowej części klatki piersiowej, który ustępuje i powraca.
2. Ból lub dyskomfort w jednym lub obu ramionach, szyi, szczęce lub żołądku.
3. Duszność z dyskomfortem w klatce piersiowej lub bez.
4. Zimne poty, nudności i/lub zawroty głowy.
5. Ból w klatce piersiowej.

https://medicalxpress.com/news/2019-10-woman-heart-health.html

BHF wymienia również poniższe objawy zawału serca:

  • Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort. Bardziej prawdopodobne, że wystąpi u osób z cukrzycą – czasami jest to wskaźnik uszkodzenia nerwów, jednak nie zawsze.
  • Ból promieniujący do ramion, szyi, szczęki, brzucha i pleców
  • Możesz odczuwać ból tylko w jednym lub we wszystkich tych miejscach; dla niektórych ludzi ból jest ciężki, z kolei dla innych po prostu niewygodny i powoduje lekki dyskomfort.
  • Uczucie niestrawności lub ból typu refluksowego – jest to bardzo często ignorowany objaw!
  • Uczucie mdłości, pocenie się, duszność lub zawroty głowy z towarzyszącym bólem lub dyskomfortem w klatce piersiowej.
  • Ogólne złe samopoczucie lub ospałość może również wskazywać na zawał serca, jeśli towarzyszy mu ból lub dyskomfort w klatce piersiowej.

Jeśli zauważasz u siebie coś niepokojącego, należy natychmiast zadzwonić pod numer 999, a następnie usiąść i odpocząć, wziąć 300 mg aspiryny, jeśli masz ją pod ręką i poczekać na przybycie ratowników medycznych.

W ramach kampanii NHS w zeszłym roku, profesor Nick Linker, konsultant kardiolog i krajowy dyrektor kliniczny NHS ds. chorób serca, powiedział: „Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają zawał serca, ponieważ nie rozpoznają wczesnego oznaki lub dlatego, że nie uważają ich za wystarczająco poważne, aby niepokoić NHS. Jednak nie bagatelizuj żadnych sygnałów – zawał serca to nagły wypadek medyczny i nigdy nie jest za wcześnie, aby zadzwonić pod numer 999 i opisać objawy”.

Brak postów do wyświetlenia