Pięć wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów w Black Friday

0
92

Czarny piątek co roku wzbudza duże emocje i sprawia, że wszyscy chcemy „upolować” najlepsze zniżki na produkty – jednak czy potrafimy robić to z głową?

Ekstrawaganckie przeceny są obecnie jednym z najpopularniejszych okresów na zakupy, a wszelkiego rodzaju detaliści oferują sezonowe rabaty.

Jednak, mimo że istnieją pewne imponujące obniżki, nie wszystkie zakupy na wyprzedaży są sobie równe, a podekscytowanie potencjalnymi oszczędnościami może również skusić nas do nadmiernych wydatków.

Jest to szczególnie istotna kwestia ze względu na obecny kryzys związany z kosztami utrzymania – coraz więcej z nas zaciska pas, aby nie opierać się rosnącej inflacji. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać Black friday bez strat.

Najważniejszym aspektem jest planowane zakupów z wyprzedzeniem, co przekłada się mądrzejsze transakcje.

  1. Unikaj wszechobecnego szumu marketingowego

Jasmine Birtles, założycielka MoneyMagpie, mówi: „Problem z Black friday polega na tym, że wokół całego wydarzenia jest tyle reklam i szumu, że myślimy, że wszystko, co dostaniemy na wyprzedaży w Czarny piątek, z pewnością będzie wyjątkową okazją”.

Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Niektóre badania wykazały, że w większości przypadków będziesz w stanie kupić ten przedmiot taniej, ale w zupełnie innym miejscu.

Idź na zakupy z odpowiednim nastawieniem, aby nie dać się wciągnąć odważnym twierdzeniom i sztuczkom psychologicznym, które mają na celu nakłonienie Cię do nieprzemyślanego zakupu.

Spróbuj myśleć o Black friday jak o kolejnym dniu (aczkolwiek z dodatkowymi spadkami cen), zamiast dać się porwać w pełni, a w konsekwencji żałować wydanych pieniędzy.

2. Zrób listę zakupów

Najważniejsze jest zaplanowanie tego, czego naprawdę potrzebujesz – musisz mieć pojęcie o tym, czego chcesz, aby uniknąć kompulsywnych zakupów.

Ekspert ds. finansów osobistych Tara Flynn z Choose Wisely radzi: „Jeśli masz bliskich, którym chcesz kupić prezenty świąteczne, i już wiesz, co chcesz kupić, warto sporządzić listę i sprawdzić, czy któraś z pozycji nie jest w cenie”.

Ponadto, jeśli jest coś, na co od jakiegoś czasu masz oko, warto to zapisać, aby sprawdzić, czy uda Ci się zaoszczędzić w Cyberweekend.

3. Przedkładaj potrzeby nad pragnienia

Najlepiej sporządzić wyczerpującą listę wszystkiego, co planujesz kupić w Czarny piątek. Jednak, aby uniknąć impulsywnych wydatków, podziel tę listę na rzeczy, których potrzebujesz i te, które po prostu chcesz, i nadaj priorytet kolumnie „potrzeba” na swojej liście.

Chociaż sprzedaż może być użytecznym sposobem na obniżenie kosztów podstawowych artykułów takich jak sprzęt AGD, oszczędności te rozpłyną się, jeśli zaoszczędzone pieniądze wydasz gdzie indziej, kierując się wyłącznie pragnieniem, a nie potrzebami.

Nie ma też nic złego w kupowaniu rzeczy nieistotnych „tylko dlatego, że” – jeśli możesz sobie na nie pozwolić i oczywiście naprawdę ich chcesz – o ile nie rezygnujesz z artykułów pierwszej potrzeby na rzecz smakołyków.

4. Podsumuj poprzednie „okazje” w Black friday

W badaniu Pricerunner, ponad połowa respondentów przyznała się do zakupu produktu na wyprzedaży, którego ostatecznie nigdy nie użyła.

Gdy masz już listę zakupów, warto zrobić „inwentaryzację” tego, co już posiadasz.

Dlaczego pożądasz nowej suszarki do włosów, skoro ta, którą kupiłeś w zeszłe święta Bożego Narodzenia, ledwo została wyjęta z pudełka? Czy naprawdę rozsądnie jest inwestować w zestaw perkusyjny, gdy twoje ostatnie 678 hobby upadło? Oto pytania, które należy sobie zadać i brutalnie realistycznie na nie odpowiedzieć.

5. Kupuj hurtowo (ale tylko wtedy, gdy potrzebujesz)

Jeśli masz na to miejsce i pieniądze, dobrym pomysłem jest wykorzystanie Czarnego Piątku na uzupełnienie zapasów. Bardzo często można zobaczyć duże przeceny na opakowaniach zbiorczych dosłownie wszystkiego; od płynu do płukania tkanin po żwirek dla kotów.

Sprawdź „cenę za wagę/rozmiar” w porównaniu z ceną, którą normalnie zapłaciłbyś za ten sam przedmiot, i upewnij się, że faktycznie wykorzystasz swój zapas, zanim minie termin przydatności. Jednak w przypadku rzeczy, których regularnie używasz, jest to przydatny sposób na ograniczenie wycieczek do supermarketu w okresie Bożego Narodzenia.

A jakimi zasadami Wy kierujecie się podczas Black Friday?

Brak postów do wyświetlenia