Pierwszy w historii koronowany portret króla Karola pojawi się na najnowszych monetach koronacyjnych!

0
143

Aby uczcić nachodzącą koronację króla, na najnowszych monetach okolicznościowych pojawi się król Karol.

Kolekcja, która obejmuje monetę 50 pensów i 5 funtów, zostanie wydana jeszcze w tym miesiącu, przed historycznymi obchodami 6 maja.

Podobizna, zaprojektowana przez artystę i rzeźbiarza Martina Jenningsa, przedstawia króla Karola III w koronie Tudorów.

Korona Tudorów została osobiście wybrana przez króla do portretu pomimo tego, że już nie istnieje, gdyż została zniszczona w latach czterdziestych XVII wieku. Jednak dzięki temu, król będzie kontynuował tradycję związaną z wykorzystaniem korony na portretach poprzednich królów, w tym jego pradziadka, króla Jerzego VI.

Pan Jennings powiedział, że jest „dumny”, że stworzył portret, który – jak powiedział – był „zarówno dostojny, jak i uroczysty dla tej historycznej okazji”.

Na monecie 50 pensowej znajdzie się również rysunek Opactwa Westminsterskiego autorstwa Natashy Jenkins, projektantki, która jest rezydentem The Royal Mint. Obraz zawiera również szyfr i koronę króla Karola, które symbolizują jego przebywanie w opactwie, gdzie ma zostać koronowany.

Moneta 5 funtowa przedstawia projekt autorstwa Timothy’ego Noada przedstawiający święte i symboliczne przedmioty używane podczas ceremonii koronacyjnej, znane jako regalia koronacyjne, oraz koronę św. Edwarda.

Asortyment obejmuje również pewną liczbę uncjowych monet, które są dostępne w kilku edycjach i rozmiarach, z których każda przedstawia portret króla w koronie po jednej stronie i skomplikowany projekt Johna Bergdahla po drugiej.

Pięć milionów monet 50-pensowych ma wejść do obiegu jeszcze w 2023 roku i zawierać oryginalny, niekoronowany wizerunek Karola autorstwa pana Jenningsa oraz pamiątkowy rysunek Opactwa Westminsterskiego autorstwa pani Jenkins.

Rebecca Morgan, dyrektor ds. usług kolekcjonerskich w The Royal Mint, nazwała ten asortyment „wspaniałą pamiątką z tak historycznej okazji”.

„To pierwsza koronacja, jaką większość z nas kiedykolwiek widziała – minęło 70 lat od ostatniej koronacji w tym kraju i wiemy, że wiele osób przygotowuje się do tej wielkiej uroczystości” – powiedziała. „To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii, dlatego ludzie będą chcieli go upamiętnić, a te monety są do tego idealnym wyborem”.

Brak postów do wyświetlenia