PKW przedstawia oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

0
60
Wybory 2023 (fot. wnp)

Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. PKW podała dana. Wygrał PiS, ale stracił większość w rządzie. Co teraz zrobi?

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Potwierdziły się dane z sondażów. Wygrał PiS, ale to opozycja zdobyła większość sejmową. Co teraz zrobi PiS? Padły już pierwsze zdania w tej kwestii.

Rekordowa była w tym roku frekwencja. Zagłosowało ponad 21,9 milionów Polaków z 29,5 milionów obywateli uprawnionych do głosowania. To pokazuje, że ludzie chcieli wyrazić swoje zdanie o dotychczasowej władzy. W wyniku tak dużej frekwencji zmienią się siły w Sejmie.

WYNIKI WYBORÓW 2023:

Prawo i Sprawiedliwość – 35,38 proc.

Koalicja Obywatelska – 30,70 proc.

Trzecia Droga – 14,40 proc.

Nowa Lewica – 8,61 proc.

Konfederacja – 7,16 proc.

Bezpartyjni Samorządowcy – 1,86 proc.

Te dane dają partią następującą ilość mandatów: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica będą miały razem 248 posłów, Prawo i Sprawiedliwość dostał 194 miejsca. Konfederacja będzie miała 18 mandatów.

PiS już zapowiedział, że zamierza szukać zwolenników wśród PSL-u. Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi oznajmił jednak, że są to plotki, które pokazują desperację PiS-u. Eksperci polityczni twierdzą, że możliwa jest również koalicja PiS-u z Konfederacją. Wiele głosów politycznych komentatorów mówi również, że wydaje się mało prawdopodobnym, aby PiS zdołał doprowadzić do koalicji pozwalającej mu zyskać mandatową większość nad opozycją. Będziemy obserwować rozwój sytuacji.

CZYTAJ: Polski duet z medalem mistrzostw świata! Polak drugim najlepszym punktującym mistrzostw!

CZYTAJ: Strajk aktorów w Hollywood. Rozmowy studiów z SAG-AFTRA zawieszone

Brak postów do wyświetlenia