Po ponad 100 latach pokazano zdjęcie góry lodowej, w którą miał uderzyć Titanic

0
271
BNPS.co.uk (01202 558833) Pic: BNPS

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu, Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację zasad bezpieczeństwa morskiego. Po ponad 100 latach od tragedii pokazano zdjęcia góry, w którą miał uderzyć Titanic. Eksperci są przekonani, że to właśnie ten lodowiec.

Zdjęcia, o których mowa, wykonano około 40 godzin przed katastrofą Titanica. Zdjęcia ujrzały światło dzienne 108 lat po tym, jak Titanic zatonął. W 2020 roku były częścią aukcji w Wielkiej Brytanii i zostały sprzedane za 45 tysięcy dolarów. Eksperci są przekonani, że ukazana na zdjęciu góra lodowa jest tą samą, w którą uderzył Titanic.

Autorem zdjęć jest Kapitan W. Wood, który dowodził statkiem SS Etonian i był znany z tego, że robił mnóstwo zdjęć w trakcie swoich rejsów. Do zdjęć dołączona jest notatka ze współrzędnymi geograficznymi oraz datą i godziną. Kapitan Wood wysłał je do pradziadka ich obecnego właściciela, Billy’ego Tuckera, wraz z odręcznym listem stwierdzającym, że jest to ta sama góra lodowa, w którą 40 godzin później uderzył Titanic. W liście Wood wyjaśnia, że minęli górę w dzień, dlatego ją dostrzegli, a on sam mógł zrobić zdjęcie. Te fotografie w szczególności wydają się pasować do szkiców i opisów góry stworzonych przez ocalałych z katastrofy i opinii ekspertów.

Dlaczego świat nie jest pewny, w którą górę lodową uderzył Titanic?

– Na pokładzie Titanica nikt nigdy nie zrobił żadnego zdjęcia górze lodowej. Istnieją jedynie zdjęcia tych gór w tym samym obszarze na dzień przed i po katastrofie – wytłumaczył licytator zdjęć Andrew Aldridge w rozmowie z Daily Mail.

Szkice ekspertów i ocalałych wyglądają bardzo podobnie do góry lodowej ze zdjęć kapitana Wooda i mają ten sam charakterystyczny kształt na czubku. Dodatkowej pewności, że to faktycznie jest góra, przez którą zatonął Titanic, dodaje fakt z jaką pewnością o tym, że to jest właśnie ta góra, pisze kapitan Wood.

CZYTAJ: Brighton wypożyczył napastnika Hiszpanii z Barcelony w Deadline Day
CZYTAJ: Manchester United podpisze kontrakt z pomocnikiem Fiorentiny

Brak postów do wyświetlenia