Pokaz, który odbył się podczas Londyńskiego Tygodnia Mody, mistrzowsko uwidocznił odzież włączającą i adaptacyjną!

0
142

Londyński Tydzień Mody trwa w najlepsze i chociaż było kilka wyjątkowych momentów, jeden z projektantów, ukradł światło reflektorów.

Victoria Jenkins, kobieta stojąca za marką modową Unhidden, zaprezentowała nie tylko modne, ale przede wszystkim nadające się do noszenia dla osób z niepełnosprawnością!

Jej projekty obejmują dopasowane spodnie dla osób na wózkach inwalidzkich, które mają pionowe kieszenie zapobiegające wypadaniu zawartości oraz elastyczny pas, który nie wrzyna się w osoby siedzące.

Ponadto, projektantka i modelka zaprezentowały sukienkę, która zapewnia łatwy dostęp do stomii lub sond do karmienia, a także topy z otworami na ramiona, aby zapewnić dostęp osobom poddawanym chemioterapii lub radioterapii.

Zaprezentowano również miękkie koszulki dla osób z potrzebami sensorycznymi, a – alternatywnie – można wprowadzać np. rzepy zamiast skrzypiących guzików. Chodzi o łatwość i dostępność, a jednocześnie stylowy wygląd.

Victoria, technolog odzieży, sama jest niepełnosprawna i ma wiele problemów żołądkowo-jelitowych, które wymagały mnóstwa operacji. To właśnie jej objawy, które powodowały niemożność ubierania „normalnych” rzeczy, że ubrania z ulicy były niewygodne w noszeniu.

W 2016 roku, podczas pobytu w szpitalu, Victoria spotkała pacjentkę, która była leczona z powodu raka i po leczeniu miała stomię.

Za każdym razem, gdy lekarze musieli badać pacjentkę, Victoria zauważyła, jak mocowali się ze zdjęciem całego ubrania, zwykle na oczach zespołu lekarzy.

Nie mogła nawet uzyskać dostępu do własnej stomii, linii ramienia lub portu w klatce piersiowej bez zdejmowania ubrania lub narażania się w jakiś sposób.

To była inspiracja, której Victoria potrzebowała do zaprojektowania integracyjnej i adaptacyjnej odzieży dla osób niepełnosprawnych.

Victoria mówi: „Niepełnosprawność to tak szerokie spektrum, że ważne było zademonstrowanie jej intersekcjonalności. Zbyt często osoby pełnosprawne rozumieją niepełnosprawność tylko w kategoriach widocznych różnic, więc wspaniale było mieć 8 modelek z niewidocznymi niepełnosprawnościami”.

Cały pokaz został słusznie pochwalony w mediach społecznościowych.

Użytkownik Twittera skomentował: „Doskonale! Ważne, aby podnieść świadomość na temat niepełnosprawności i pokazać światu, że świat mody może być otwarty na niepełnosprawne modelki i że stroje są dostępne dla wszystkich kształtów ciała, rozmiarów itp. Ogromna różnorodność modelek!”

Inni zwrócili uwagę na to, jak program pomógł im zaakceptować własne problemy zdrowotne.

„To niezwykle satysfakcjonujące, że ludzie to widzą! Mam nadzieję, że teraz sprzedawcy detaliczni i projektanci dostrzegą nie tylko skutki społeczne, ale także bardzo realne korzyści finansowe projektowania włączającego niepełnosprawność. Nadszedł czas, aby stało się to normą w społeczeństwie”. – dodaje projektantka.

Brak postów do wyświetlenia