Prawidłowy sen może wydłużyć życie nawet o 5 lat!

0
114

Chcesz żyć dłużej? Ustal priorytet snu w swoim życiu: przestrzeganie pięciu dobrych nawyków związanych ze snem wydłużyło oczekiwaną długość życia mężczyzny o prawie pięć lat, a życie kobiety o prawie 2,5 roku, wynika z nowego badania.

„Jeśli ludzie wdrażają wszystkie te zachowania podczas snu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą żyć dłużej” – powiedział współautor badania, dr Frank Qian, pracownik kliniczny medycyny w Harvard Medical School i lekarz rezydent chorób wewnętrznych w Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie.

„Jeśli uda nam się ogólnie poprawić sen, a identyfikacja zaburzeń snu jest szczególnie ważna, być może uda nam się zapobiec części przedwczesnej śmierci” – powiedział Qian w oświadczeniu.

Po pierwsze, upewnij się, że masz pełne siedem do ośmiu godzin snu każdej nocy. To trudne dla wielu osób: według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, 1 na 3 Amerykanów cierpi na deficyt snu.

Jednak należy zrobić coś więcej niż tylko leżeć dłużej w łóżku — musisz także częściej mieć nieprzerwany, spokojny sen. Oznacza to, że nie powinieneś budzić się w nocy. Musisz także czuć się dobrze wypoczęty przez co najmniej pięć dni w tygodniu, kiedy się obudzisz. I wreszcie, nie możesz używać leków nasennych, aby zasnąć.

https://produktybonifraterskie.pl/wp-content/uploads/2022/04/wskazowki.jpg

Możemy łatwo wytrenować swój mózg, aby lepiej spać, przestrzegając tak zwanej „higieny snu”. Ważne jest, aby kłaść się do łóżka o tej samej porze przez większość nocy i wstawać o tej samej porze przez większość poranków — nawet w weekendy i święta.

Upewnij się, że Twoje miejsce do spania jest optymalne — chłodniejsze i ciemniejsze jest lepsze — i zablokuj hałas lub wypróbuj maszynę dźwiękową. Unikaj alkoholu przed snem — może się wydawać, że łatwiej zasypiasz, ale kiedy wątroba skończy metabolizować alkohol o 3 nad ranem, twoje ciało się obudzi, mówią eksperci.

Ustaw rutynę snu, bez niebieskich świateł i rozpraszaczy co najmniej godzinę przed snem. Spróbuj medytacji, jogi, tai chi, ciepłych kąpieli — wszystko, co Cię odpręża, jest świetne.

Rodzice i opiekunowie mogą nauczyć się tych nawyków i uczyć ich swoich dzieci, zapewniając im w ten sposób lepszą szansę na dłuższe życie, powiedział Qian.

„Nawet od najmłodszych lat, jeśli ludzie mogą rozwijać te dobre nawyki związane ze snem, upewniając się, że śpią bez zbyt wielu zakłóceń i ogólnie mają dobrą higienę snu, może to znacznie poprawić ich ogólny długoterminowy stan zdrowia”. Tak jak lubimy mówić: „nigdy nie jest za późno na ćwiczenia lub rzucenie palenia ”, tak nigdy nie jest też za wcześnie na poprawienie swoich nawyków sennych” – powiedział.

Brak postów do wyświetlenia