Koronacja króla Karola III będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Większość populacji nigdy wcześniej nie widziała koronacji – przypominamy, że koronacja królowej Elżbiety II miała miejsce w 1953 roku.
Jest to historyczne wydarzenie, którego właśnie doświadczamy!
Jedną z najciekawszych rzeczy są regalia koronacyjne – przedstawiamy główne artefakty, które pojawią się podczas ceremonii koronacji, 6 maja bieżącego roku.
1. Ceremonialne maczugi
- W królewskich procesjach są używane jako symbol władzy; będą niesione przed królem Karolem podczas podróży do Opactwa Westministerskiego w ramach procesji koronacyjnej. Maczugi oparte są na średniowiecznej broni i zwieńczone łukami koronacyjnymu.
2. Sztab Świętego Edwarda
Znany również jako Długie Berło.
Oryginalna laska, powiązana z Edwardem Wyznawcą, została zniszczona przez Olivera Cromwella podczas angielskiej wojny domowej i została przerobiona wraz z większością innych regaliów koronacyjnych za panowania Karola II.
Charles Farris, historyk publiczny w Historic Royal Palaces, powiedział, że nowego prawie nie wyprodukowano w 1661 r., ponieważ jego użycie było nieznane.
3. Trzy miecze
Trzy miecze wznoszone są w górę do opactwa i reprezentują cnoty królewskie: sprawiedliwość doczesna – rola monarchy jako zwierzchnika sił zbrojnych, sprawiedliwość duchowa – król jako obrońca wiary i miłosierdzie. Pochodzą z koronacji Ryszarda Lwie Serce w 1189 roku i są jedynymi reliktami poza Łyżką Koronacyjną, które przetrwały wojnę domową.
4. Miecz stanu
XVII-wieczny Miecz Stanu, który jest noszony w procesji, pojawia się również podczas uroczystego otwarcia parlamentu.
Na rękojeści przedstawiono lwa i jednorożca w kolorze srebrnym, a drewnianą pochwę pokryto czerwonym aksamitem z emblematami róży, ostu i fleur-de-lis.
5. Ampułka
Złota ampułka ma kształt orła i zawiera poświęcony olej, którym zostanie namaszczony król – najświętsza część ceremonii.
Jest inspirowany XIV-wieczną legendą, która mówi, że Matka Boska ukazała się św. Tomaszowi Becketowi we śnie i dała mu orła przedniego i fiolkę oleju do namaszczania przyszłych królów Anglii.
W dziobie orła znajduje się otwór do wlewania oleju na Łyżkę Koronacyjną.
6. Łyżka koronacyjna
Łyżeczka koronacyjna to najstarszy przedmiot w Klejnotach Koronnych, jednak uważany za „najbardziej skromny”.
Łyżka przetrwała wojnę domową tylko dlatego, że służący kupił ją na wyprzedaży dóbr straconego Karola I, a później zwrócił ją Karolowi II.
Łyżka została po raz pierwszy odnotowana w 1349 roku i już wtedy była opisywana jako antyk – uważa się, że pochodzi z 1100 roku. To uczyniłoby go jedynym dziełem królewskich złotników, które przetrwało z tego stulecia.
7. Złote ostrogi
Złote ostrogi, znane również jako ostrogi św. Jerzego, są częścią inwestytury – części koronacji, podczas której król otrzymuje symboliczne przedmioty reprezentujące jego władzę i obowiązki.
W średniowieczu ceremonie koronacyjne odbywały się po łacinie, więc symbole zapewniały, że ci, którzy nie mówili po łacinie, zrozumieli, co się dzieje.
8. Kula Suwerena
Być może jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów regaliów koronacyjnych. Kula to krzyż osadzony na złotym globie symbolizujący, w jaki sposób moc monarchy pochodzi od Boga.
Ważąca 1,3 kula jest ozdobiona szmaragdami, rubinami, szafirami i otoczony diamentami i perłami o szlifie rozetowym.
Wkłada się go w prawą rękę władcy podczas nabożeństwa koronacyjnego, a następnie umieszcza na ołtarzu tuż przed koronacją.
9. Pierścień Suwerena
Nazywany również Pierścieniem Koronacyjnym, jest symbolem królewskiej godności i znany jako „Anglia Obrączka Ślubna”.
Arcybiskup Canterbury umieści pierścień na czwartym palcu prawej dłoni króla Karola.
10. Berło Władcy z Krzyżem
Ten artefakt jest używany podczas każdej koronacji – rozpoczynając od koronacji Karola II w 1661 roku!
Zostanie umieszczony w prawej ręce króla Karola III podczas jego koronacji i reprezentuje ziemską władzę królewską.
Diament Cullinan I został dodany na koronację Jerzego V w 1911 roku – największy bezbarwny diament o szlifie na świecie, który ma 530,2 karetów.
11. Berło Władcy z Gołębicą
Złote berło zostanie mieszczone w lewej ręce króla Karola, gdy zostanie koronowany; jest symbolem sprawiedliwości i miłosierdzia.
Znany również jako Różdżka Równości i Miłosierdzia, ma reprezentować duchową rolę monarchy, a gołębica jest symbolem Ducha Świętego.
12. Korona koronacyjna
Korona św. Edwarda jest używana w momencie koronacji i jest najcięższym nakryciem głowy w Klejnotach Koronnych.
Jest to kultowy element, który pojawia się w herbie królewskim, logo Royal Mail i na odznakach Sił Zbrojnych.
Został wykonany na koronację Karola II w 1661 roku jako zamiennik średniowiecznej korony, którą Oliver Cromwell przetopił po egzekucji Karola I.
Uważa się, że oryginał pochodzi z czasów Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii.
13. Korona Królowej Marii
Po raz pierwszy korona królowej małżonki została poddana recyklingowi na potrzeby koronacji, a nie wykonana na nowo.
Camilla zdecydowała się użyć korony wykonanej dla prababki Karola, królowej Marii, podczas koronacji Jerzego V w 1911 roku.
14. Cesarska Korona Państwowa
To ostatnia korona, którą król Karol założy podczas swojej podróży z Opactwa Westminsterskiego pod koniec nabożeństwa.
Lżejsza korona cesarska jest znana jako korona robocza i jest używana podczas państwowych otwarć parlamentu. Jednak to będzie pierwszy raz, kiedy Charles założy go publicznie.
Pierwotnie została wykonana na koronację jego dziadka, Jerzego VI, w 1937 roku i waży nieco ponad kilogram.
Zawiera 2868 diamentów, a także rubin Czarnego Księcia, który jest jednym z ulubionych klejnotów królowej.