Teleskop Webba dokonuje zaskakującego galaktycznego odkrycia w odległym wszechświecie

0
63

Astronomowie wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, aby cofnąć się w czasie do początków wszechświata — i zauważyli coś nieoczekiwanego.

Obserwatorium kosmiczne ujawniło sześć masywnych galaktyk, które istniały od 500 do 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który stworzył wszechświat. Według nowego badania opublikowanego w środę w czasopiśmie Nature, odkrycie całkowicie obala istniejące teorie dotyczące pochodzenia galaktyk.

„Obiekty te są znacznie masywniejsze, niż ktokolwiek się spodziewał” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Joel Leja, adiunkt astronomii i astrofizyki na Penn State University. „Spodziewaliśmy się, że w tym momencie znajdziemy tylko małe, młode galaktyki, ale odkryliśmy galaktyki tak dojrzałe jak nasza w okresie, który wcześniej uważano za świt wszechświata”.

https://cloudfront-us-east-2.images.arcpublishing.com/reuters/PSWSBHJNZZODJBHJ5NZUDY6Q7U.jpg

Teleskop obserwuje wszechświat w podczerwieni, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka i jest w stanie wykryć słabe światło starożytnych gwiazd i galaktyk. Zaglądając w odległy wszechświat, obserwatorium może zasadniczo cofnąć się w czasie do około 13,5 miliarda lat temu. (Naukowcy ustalili, że wszechświat ma około 13,7 miliarda lat).

Galaktyki są tak masywne, że kolidują z 99% modeli reprezentujących wczesne galaktyki we Wszechświecie, co oznacza, że naukowcy muszą przemyśleć na nowo, jak galaktyki się formowały i ewoluowały. Obecna teoria sugeruje, że galaktyki powstały jako małe obłoki gwiazd i pyłu, które rosły z czasem.

„Po raz pierwszy zajrzeliśmy do bardzo wczesnego wszechświata i nie mieliśmy pojęcia, co znajdziemy” – powiedział Leja. „Okazuje się, że znaleźliśmy coś tak nieoczekiwanego, że faktycznie stwarza problemy dla nauki. To stawia pod znakiem zapytania cały obraz formowania się wczesnych galaktyk. To nasze pierwsze spojrzenie tak daleko wstecz, dlatego ważne jest, abyśmy zachowali otwarty umysł na to, co widzimy” – dodaje. „Chociaż dane wskazują, że są to prawdopodobnie galaktyki, myślę, że istnieje realna możliwość, że kilka z tych obiektów okaże się być przesłoniętymi supermasywnymi czarnymi dziurami. Niezależnie od tego ilość masy, którą odkryliśmy, oznacza, że znana masa gwiazd w tym okresie naszego Wszechświata jest do 100 razy większa niż wcześniej sądziliśmy. Nawet jeśli przetniemy próbkę na pół, to wciąż jest to zdumiewająca zmiana”.

Co za niesamowite odkrycie!

Brak postów do wyświetlenia