Ten album zmienił oblicze muzyki. „Dark Side of the Moon” Pink Floydów ma już 50 lat

0
140

„Dark Side of the Moon” skończył właśnie 50 lat. „Dark Side of the Moon” to legendarny krążek równie legendarnego Pink Floyd. Krytycy muzyczni zgodnie twierdzą, że jest to album, który zmienił oblicze muzyki.

„Dark Side of the Moon” to ósmy album legendarnego brytyjskiego zespołu Pink Floyd. Krążek trafił do sprzedaży 1 maca 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i 24 marca tego samego roku w Europie.

Opracowany podczas występów na żywo przed rozpoczęciem nagrywania, został pomyślany jako album koncepcyjny, który skupiałby się na presjach, z jakimi boryka się zespół podczas ich żmudnego stylu życia, a częściowo dotyczył problemów ze zdrowiem psychicznym byłego członka zespołu, Syda Barretta, który opuścił grupę w 1968. „The Dark Side of the Moon” porusza tematy takie jak konflikty, chciwość, czas, śmierć i choroby psychiczne. Właściwie cały album to jeden ciągły utwór muzyczny podzielony na akty. Każdy utwór odzwierciedla różne etapy ludzkiego życia, zaczynając i kończąc na uderzeniu serca, badając naturę ludzkiego doświadczenia i, według Watersa, empatii. Zapewne też dlatego, że dotyka tak uniwersalnych wciąż zagadnień, jest tak popularny i dyskutowany oraz nie stracił na aktualności i wciąż bije rekordy sprzedaży, choć mija 50 lat od jego premiery.

„The Dark Side of the Moon” sprzedał się w ponad 45 milionach egzemplarzy na całym świecie, co czyni go najlepiej sprzedającym się albumem lat 70. i trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w historii.

Roger Waters, członek Pink Floyd, tak wspomina ten album:

– Kiedy płyta była gotowa, zabrałem ze sobą do domu kopię szpulową i pamiętam, jak puściłem ją wtedy mojej żonie, i pamiętam, jak wybuchnęła płaczem, kiedy to się skończyło. Pomyślałem: „To najwyraźniej gdzieś trafiło” i byłem z tego trochę zadowolony. Wiesz, kiedy coś zrobiłeś, na pewno jeśli tworzysz utwór muzyczny, słyszysz to świeżymi uszami, gdy grasz to dla kogoś innego. I w tym momencie pomyślałem sobie: „Wow, to jest całkiem kompletne dzieło” i byłem przekonany, że ludzie na to zareagują. – powiedział Waters w wywiadzie udzielonym w 2006 roku.

Brak postów do wyświetlenia