Tłusty czwartek. Skąd wzięło się święto pączków?

0
65

Dziś zdecydowanie najsłodszy dzień w roku. Święto pączków, donutów, faworków, chrustów. Dzisiaj tłusty czwartek. Skąd wzięło się święto pączków?

Może się zdziwicie. Początki tłustego czwartku sięgają starożytnego Rzymu!

Tłusty czwartek to najsłodsze święto w roku. Święto pączków, donutów, faworków i chrustów. Tego dnia można je jeść bezkarnie. Święto pączków zaczęto obchodzić w Polsce na przełomie XVI i XVII w., głównie w miastach i dworach. Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Uważa się, że jeśli ktoś nie zje się pączka w tłusty czwartek, będzie miał pecha i będzie mu się źle wiodło.

Choć w Polsce tłusty czwartek zaczęto celebrować w XVII wieku, początki tego święta sięgają starożytnego Rzymu. Rzymianie żegnali w ten sposób zimę i witali wiosnę. Spożywali pączki podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego w trakcie obrzędów. Początkowo Rzymianie jedli pączki na słono. Były one zagryzką do mięs i wina. Rzymskie pączki przygotowywane były z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. W Polsce również w przeszłości jadało się pączki na słono, chociażby z boczkiem.

Brak postów do wyświetlenia