To odkrycie naukowców potwierdza, że było już życie na Ziemi 3,5 miliarda lat temu

Date:

Przełomowe odkrycie naukowców. Badacze znaleźli w Australii najstarsze w historii Ziemi ślady życia. Co więcej, odkrycie to zostało właśnie potwierdzone i uznane za prawdziwe. Oznacza to, że 3,5 miliarda lat temu było już życie na Ziemi.

Znaleziono najstarsze ślady starożytnego życia

W 2017 roku naukowcy znaleźli nowe formacje skalne w formacji Dresser w Australii Zachodniej. Odkrycie już wtedy wyglądało obiecująco, ale musiało przejść szereg badań mających potwierdzić jego wiarygodność.

Badania formacji skalnych zostały właśnie zakończone, a znaleziska zostało potwierdzone. Co to znaczy? Oznacza to, że odkryte formacje poddano szeregowi badań mających zidentyfikować proces powstania i pochodzenie skamieniałości, a wyniki potwierdziły, że znaleziska są pochodzenia biologicznego. Znalezione formacje mają 3,48 miliardów lat.

Stromatolity dowodem życia

Znalezione formacje skalne są nazywane stromatolitami. Stromatolity to skamieniałości, które powstają na skutek gromadzenia się minerałów i gleby w miejscach tworzonych przez sinice, czyli niebieskozielone algi. Stromatolity składają się z lamin węglanu wapnia wytrąconego z wody morskiej i występują w postaci kopułowatych form. Występowały najliczniej w proterozoiku i należą do najstarszych form życia na Ziemi. Oto przykład stromatolitów:

Teoretycznie najstarszymi stromatolitami nie są formacji z Australii, tylko skamieniałości w formacji Isua na Grenlandii. Liczące sobie 3,7 miliardów lat formy nie zostały jednak potwierdzone badaniami, dlatego to formacje skalne w formacji Dresser w Australii Zachodniej są od teraz uznawane za najstarsze stromatolity w historii, a co za tym idzie, najstarszy ślad życia na Ziemi.

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Najlepsze filmy o Świętym Mikołaju, które możecie obejrzeć w Mikołajki

Dziś odwiedza wszystkich Święty Mikołaj. Wielu na to spotkanie czekało z utęsknieniem cały rok. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów o Świętym Mikołaju

Rafael Nadal i Cristiano Ronaldo otwierają wspólnie restaurację

Restauracje legend sportu rozszerzą teraz swój zasięg na bliskowschodnie miasto Dubaj w 2023 roku we współpracy z Leisure Quest.

Święty Mikołaj za granicą. Tradycje zagraniczne z okazji Mikołajek

Sprawdziliśmy, jak obchodzone są Mikołajki za granicą.

Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem...