Turysta dokonał niezwykłego odkrycia w Alpach!

0
87

W 2020 roku w trakcie próby zdobycia szczytu Ammertenhorn w Alpach Berneńskich turysta znalazł starą monetę, której nie potrafił zidentyfikować. O swoim odkryciu powiadomił archeologów. Okazało się, że mężczyzna odnalazł miejsce kultu.

Mężczyzna nie miał pojęcia, na jaką monetę patrzył. Zamiast jednak zostawić monetę w miejscu, w którym ją znalazł, wysłał przedmiot do siedziby Służby Archeologicznej Kantonu Berno z prośbą o zidentyfikowanie obiektu. Badacze od razu wiedzieli, że ta moneta jest wyjątkowa, ale nie mogli zacząć natychmiastowo wykopalisk, ponieważ panowała pandemia koronawirusa.

Archeolodzy ze Służby Archeologicznej Kantonu Berno przeczuwali, że przesłana do nich przez turystę moneta zwiastuje wielkie odkrycie, ponieważ była datowana na czasy starożytnego Rzymu. Przeprowadzili wykopaliska w miejscu, w którym turysta znalazł monetę i odkryli jeszcze 100 starożytnych monet, 27 kryształów, 59 rzymskich gwoździ do butów, ozdobną biżuterię i fragment tabliczki wotywnej (takie tabliczki składano w świątyniach jako dowód ślubów lub przyrzeczenia danego bogom).

Archeolodzy stwierdzili, że miejsce to było centrum religijnego kultu Rzymian, o czym świadczy ilość i rodzaj znalezionych skarbów.

Brak postów do wyświetlenia