Walentynki. Od czego się zaczęło, czyli historia święta zakochanych

0
110

Kiedy zaczęto obchodzić święto zakochanych? Kim był święty Walenty? Kto rozpropagował Walentynki? Przybliżamy historię święta zakochanych.

Walentynki. Święto zakochanych

Walentynki to międzynarodowe święto zakochanych, które co roku jest obchodzone 14 lutego. Tego dnia obdarowujemy partnerów i partnerki, ale także bliskie nam osoby, w tym siebie samych, upominkami wyrażającymi naszą miłość. Najczęściej są to kwiaty, miłosne liściki i bombonierki. Chodzi o to, żeby przypomnieć drugiej osobie lub samym sobie naszą szczerą miłość.

Święty Wlenty. Patron zakochanych

Święty Walenty, inaczej Walenty z Terni lub Walenty z Rzymu był biskupem i męczennikiem chrześcijańskim, który na skutek zbiegu różnych obrzędów ludowych i okoliczności został uznany za patrona chorób ciężkich i zakochanych. Modlono się do niego o zdrowie i zawierzało mu miłość.

Święty Walenty został patronem zakochanych zapewne w wyniku historii wokół jego śmierci. Święty Walenty żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który zakazywał mężczyznom w wieku 18-37 lat brać ślubu, ponieważ uważał, że niezamężni mężczyźni w owym przedziale wiekowym są najlepszymi żołnierzami. Święty Walenty nie zgadzał się z tym zakazem i udzielał ślubów młodych mężczyznom, za co został wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że pod wpływem tej miłości kobieta odzyskała wzrok, a gdy Klaudiusz II Gocki się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. Mężczyzna został stracony 14 lutego 269/270 roku.

Od kiedy obchodzimy Walentynki?

Tradycja Walentynek jest starsza, niż można przypuszczać. Europa zachodnia i południowa obchodziły Walentynki już w średniowieczu. Korzeni Walentynek można szukać również już w starożytnym Rzymie w obrzędzie polegającym na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny lub w postaciach z mitologii — Kupidyn, Eros. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

Kto rozpropagował Walentynki?

Choć Walentynki nie mają jednego konkretnego źródła, z którego by się wywodziły lub na którym by się wzorowały, to jest jeden człowiek, który znacząco przyczynił się do rozpropagowania tego święta. Historycy twierdzą, że osobą, która rozsławiła Walentynki na cały świat, był Walter Scott, który zapoczątkował w Anglii znamienne dla epoki romantyzmu zainteresowanie kulturą, w szczególności ludową.

Brak postów do wyświetlenia