Wrocław: Ruszyła AKCJA JEŻ. Dajmy wspólnie jeżom schronienie na zimę

0
151

Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, które od kilku lat są pod ochroną i coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko. Przenoszą się przez to do miast, co utrudnia im przezimowanie. We Wrocławiu jest ich mnóstwo i to właśnie z myślą o wrocławskich jeżach portal miejscawewroclawiu.pl, Auto Group Polska i Ekostraż stworzyli AKCJĘ JEŻ. W ramach akcji w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców miasta stawiane są drewniane domki dla jeży, które pomogą im przetrwać zimę. Miejsca występowania jeży we Wrocławiu wciąż można zgłaszać!

Dlaczego zorganizowano AKCJĘ JEŻ?

AKCJA JEŻ powstała ze wspólnej inicjatywy portalu miejscawewroclawiu.pl, Auto Group Polska i Ekostraży. Akcja ma na celu ochronę wrocławskich jeży przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami ze strony miasta i innych drapieżników oraz pomoc w bezpiecznym przezimowaniu.

Wrocławskie jeże, które są zmuszone przenosić się do Wrocławia w wyniku coraz częstszej utraty swojego naturalnego środowiska, są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W tak dużym i zatłoczonym mieście mogą bowiem zginąć na mnóstwo sposobów. Chociażby w wyniku rozjechania przez samochód czy zjedzenia trujących środków przeciwko szczurom lub też po kontakcie z psem, wobec którego zębów i pazurów są bez szans. Mogą też umrzeć przez utrudniony w mieście dostęp do jedzenia, a jeżom warto pomagać. Chociażby dlatego, jak bardzo pożyteczne są dla naszych ogródków (pałaszują szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze, wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie).

AKCJA JEŻ już ruszyła! Postawiono pierwsze domki

AKCJA JEŻ już ruszyła! W ramach akcji w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców Wrocławia stawiane są specjalne domki dla jeży i miski z wodą. Pierwsze domki dla jeży postawiono w parku Szczytnickim, parku Grabiszyńskim, parku Na Niskich Łąkach, lesie Sołtysowskim i w lesie Rakowieckim.

Jak czytamy na stronie akcji, „domki dla jeży to profesjonalne, oryginalne i bezpieczne dla ssaków schronienie. Charakteryzują się otwieranym daszkiem na zawiasach pokrytym grubą papą, wejściem do budki w formie długiego korytarza mającym na celu ochronę jeży przed drapieżnikami oraz zachowaniem optymalnych warunków termicznych wewnątrz komory mieszkalnej, podłogą pełną (drewnianą) izolującą od zimnego i mokrego podłoża, otworem kanalizacyjnym w dnie odprowadzającym wodę, otworami wentylacyjnymi w tylnej ściance pozwalającymi utrzymać w schronieniu odpowiedni mikroklimat. Domek spełnia surowe normy teriologiczne potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży „Nasze Jeże”.”.

I ty możesz uratować jeża! Wskaż miejsce występowania jeża, a zostanie postawiony tam domek dla niego

Jeśli jesteś z Wrocławia i wiesz, gdzie występują w mieście jeże, to weź udział w akcji i wskaż miejsce pobyu jeży. Wejdź na stronę akcji i wypełnił znajdujący się tam formularz, w którym wskazujesz, gdzie mieszkają jeże we Wrocławiu.

Link do strony akcji —> kliknij TUTAJ

Przebieg akcji można śledzić na profilach instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska

Brak postów do wyświetlenia