Wrocław świętuje Światowy Dzień Życzliwości

0
112

W kalendarzu świąt nietypowych 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Choć święto powstało w 1973 roku, w Polsce świętowane jest o 17 lat, a prekursorem polskich obchodów był Wrocław. Jak Wrocławianie świętują Dzień Życzliwości?

Historia Światowego Dnia Życzliwość

Pełna nazwa święta życzliwości to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Jego oryginalna nazwa to World Hello Day.

Pomysłodawcami obchodów są bracia McCormack, którzy zainaugurowali święto w odpowiedzi na konflikt między Egiptem a Izraelem w 1973 roku. Myślą przewodnią World Hello Day jest przekonanie, że konflikty należy rozwiązywać poprzez komunikację, a nie użycie siły. Uczestnicy tego dnia ustnie pozdrawiają dziesięć lub więcej osób jako wyraz znaczenia osobistej komunikacji dla zachowania pokoju.

Dzień Życzliwości w Polsce

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest w ponad 180 krajach. W tym w Polsce. Prekursorem polskich obchodów był Wrocław i chyba nikogo to nie dziwi. W końcu Wrocław uznawany jest za „miasto spotkań”. Pierwszy Dzień Życzliwości we Wrocławiu odbył się 21 listopada 2006 roku.

Jak Wrocław świętuje Dzień Życzliwości 2022?

Stolica Dolnego Śląska obchodzi Dzień Życzliwości już po raz 17. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Życzliwość ma moc!”. Co ciekawe, w tym roku Dzień Życzliwości połączony jest z inną pozytywną inicjatywą Wrocławia –  Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Co więcej, nie dość, że w tym roku Wrocław zaczął świętować Światowy Dzień Życzliwości już 7 listopada, to skończy oficjalne obchody 26 listopada, ale tylko te oficjalne, bo pamiętajmy, że zawsze jest dobrze być życzliwym dla siebie i swojego otoczenia.

W ramach 17 edycji Dnia Życzliwość Wrocław przygotował następujące atrakcje

  • od 07.11.2022 r. – „Życzliwa wystawa” w Magnolia Park
  • od 10. do 24 .11.2022r. – „Życzliwa wystawa” – ul. Oławska
  • od 14. 11.2022 r. – Życzliwa Biblioteka – szereg wydarzeń w filiach MBP (zajęcia płatne, obowiązują zapisy, informacje na stronie MBP)
  • 18.11.2022, godz. 13.00 – „Uśmiech, podaj dalej!” – uśmiechnięte zdjęcie w Rynku
  • 19.11.2022, godz. 12.00 – „Z wizytą we wrocławskim Hogwarcie”, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – Stary Ratusz
  • 20.11.2022 – gra miejska – „Bądź Życzliwy! Nieś PoMOC!”
  • 21.11.2022, godz. 17.00 – spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem „Skąd się bierze życzliwość.  Neurobiologia ewolucyjna przychylności.”, Kino HELIOS Magnolia Park. Po spotkaniu, o godz. 18.00 – „SONATA” – pokaz filmu – Kino Helios Magnolia Park.
  • od 21. do 26.11.2022 r. – Nocne Listowanie na Politechnice Wrocławskiej, czyli pisanie listów do przedsiębiorstw z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy studiują w Politechnice Wrocławskiej.

Uśmiechnij się!

Uśmiechnij się! Uśmiechanie się ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Badania dowodzą, że uśmiechanie się przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a jedną z nich jest zwiększenie odporności. Co więcej, neuropsycholog Richard Davidson dowiódł, że okazywanie życzliwości pozytywnie wpływa na pracę mózgu.

Brak postów do wyświetlenia