Uznawano go za zaginiony. Odnalazł się po 140 latach!

Date:

Przez 140 lat ten gatunek uznawano za zaginiony. Po raz ostatni widziano go w 1882 roku. Niedawno zauważono go jednak u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei. Naukowcy nie mają wątpliwości. To bażanciak czarnoszyi.

Nikt nie widział tego ptaka od 1882 roku

Bażanciak czarnoczyi to średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych, który występuje wyłącznie na wyspie Fergusson. Ostatnie udokumentowane spotkanie bażanciaka czarnoszyjego z człowiekiem miało miejsce na wyspie Fergusson w 1882 roku. Od tamtej pory nie ma żadnych dokumentów potwierdzających jego ponowne spotkanie z człowiekeim i dalsze istnienie, dlatego bażanciak czarnoszyi został uznany za zaginiony.

Naukowcy zauważyli bażanciaka czarnoszyjego we wrześniu

Naukowcy czekali na ten moment 140 lat. We wrześniu bieżącego roku bażanciak czarnoszyi został uchwycony przez fotopułapkę.

Bażanciak czarnoszyi został odnaleziony dzięki projektowi „Search For Lost Birds”. Program ten bada losy gatunków ptaków, które od dekady lub dłużej są uznawane za zaginione. Poszukiwania bażanciaka czarnoszyjego w ramach „Search For Lost Birds” trwały miesiąc. Odbywały się na wyspie Fergusson, na której doszło do ostatniego udokumentowanego spotkania bażanciaka czarnoszyjego z człowiekiem oraz w miejscach, w których lokalni myśliwi i mieszkańcy twierdzili, że widzieli ptaka w ostatnim czasie. Do poszukiwań naukowcy wykorzystali 12 fotopułapek i 8 kamer.

Bażanciak czarnoszyi został uchwycony przez jedną z fotopułapek w ostatnim dniu poszukiwań. Naukowcy twierdzili, że szanse odnalezienia ptaka są mniejsze niż 1 procent. Natomiast moment, w którym odnaleźli ptaka, był dla nich, jak powiedzieli, jak odnalezienie jednorożca.

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Najlepsze filmy o Świętym Mikołaju, które możecie obejrzeć w Mikołajki

Dziś odwiedza wszystkich Święty Mikołaj. Wielu na to spotkanie czekało z utęsknieniem cały rok. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów o Świętym Mikołaju

Rafael Nadal i Cristiano Ronaldo otwierają wspólnie restaurację

Restauracje legend sportu rozszerzą teraz swój zasięg na bliskowschodnie miasto Dubaj w 2023 roku we współpracy z Leisure Quest.

Święty Mikołaj za granicą. Tradycje zagraniczne z okazji Mikołajek

Sprawdziliśmy, jak obchodzone są Mikołajki za granicą.

Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem...