Żaby mogą przyczynić się do przełomu w kontekście leczenia cukrzycy typu 2

0
103

Mimo iż nie brzmi to zbyt przyjemnie, tak – według najnowszych badań – okazuje się niesamowicie skuteczne. Wydzieliny skórne z dużej żaby mogą przyczynić się do alternatywnych form leczenia cukrzycy typu 2!

Wykazano, że cząsteczka znaleziona na śliskiej powierzchni żaby ryczącej z Azji Wschodniej zwiększa produkcję insuliny u myszy, a także poprawia tolerancję glukozy.

Mnóstwo ludzi na całym świecie żyje z cukrzycą. Znaczna większość ma wariant typu 2, w którym trzustka albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo insulina, którą wytwarza, nie działa prawidłowo. Oznacza to, że poziom cukru we krwi może wzrosnąć do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Badania zaprezentowane na Diabetes UK Professional Conference w Liverpoolu wykazały, że lek pochodzący z połączenia cząsteczki w wydzielinach skórnych, tigerinina-1r z hormonem zwanym GIP, stosowanym w istniejących lekach przeciwcukrzycowych, zwiększyło produkcję insuliny u myszy o 50% w porównaniu z samą tygeryniną-1r io 30% w porównaniu z samą GIP.

Lek był również skuteczniejszy w poprawie tolerancji glukozy. Nie stwierdzono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas łączenia cząsteczek.

To innowacyjne badanie ujawniło niewykorzystany potencjał molekuły wydzielanej przez żaby, która może wzmocnić istniejące leki na cukrzycę typu 2, prowadząc do nowych i ulepszonych opcji leczenia cukrzycy typu 2” – powiedziała dr Elizabeth Robertson, dyrektor ds. badań w Diabetes UK.

„Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania mające na celu zbadanie, w jaki sposób to ekscytujące, nowe leczenie skojarzone mogłoby pomóc osobom żyjącym z cukrzycą typu 2 kontrolować poziom cukru we krwi i potencjalnie zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań związanych z cukrzycą”.

Leki na cukrzycę to nie jedyna wydzielina skórna płazów o właściwościach leczniczych.

„Na skórze żaby znaleziono wiele związków bioaktywnych, jest to obszar wielu aktywnych badań” – powiedział dr Ben Tapley, biolog zajmujący się ochroną przyrody i herpetolog z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL). Niektóre wydzieliny skórne działają przeciwdrobnoustrojowo, inne działają przeciw grzybom. Wykazano, że inne hamują wirusa HIV, a niektóre mogą działać jako środki przeciwbólowe”.

Jednak liczba żab na całym świecie spada, a wraz z ich zanikaniem zmniejszają się również potencjalne przełomy.

„Płazy to naprawdę zróżnicowana grupa, istnieje około 8500 gatunków, z których większość to żaby” – powiedział dr Tapley, który współpracuje z naukowcami prowadzącymi badania nad wydzielinami skóry żab w Instytucie Zoologii ZSL. „Są również najbardziej zagrożoną grupą zwierząt na planecie, a około 40% z nich jest zagrożonych wyginięciem”.

Konsekwencje spadającej liczby żab już teraz mają wpływ na ludzi.

„Żaby mogą odgrywać ważną rolę w zwalczaniu szkodników” – powiedział dr Tapley. „Na obszarach, gdzie żaby są nadmiernie eksploatowane, może dojść do wzrostu szkodników rolniczych, co widać na polach ryżowych w Indiach”.

„Można je również powiązać ze zdrowiem człowieka. W Ameryce Środkowej zmniejszenie liczby żab spowodowane chorobą grzybiczą – pandemią żaby dotykającą setki różnych gatunków – doprowadziło do wzrostu zachorowań na malarię, prawdopodobnie z powodu utraty elementu zwalczania szkodników. Moim przesłaniem jako biologa zajmującego się ochroną przyrody jest to, że możemy stracić te naprawdę istotne z medycznego punktu widzenia odkrycia, ponieważ żaby znikają w naprawdę alarmującym tempie”.

Wniosek jest jeden – dbajmy o żaby!

Brak postów do wyświetlenia