Czy warto witaminę D brać również wiosną i latem?

0
106
Witamina D (foto: unsplash)

Wiosną i latem większość ludzi wstrzymuje codzienną suplementację witaminy D, ponieważ otrzymuje jej wystarczającą ilość dzięki promieniom słonecznym i zbilansowanej diecie. Niektórzy jednak unikają słońca jak ognia. Warto, żeby takie osoby uzupełniały witaminę D nawet wiosną i latem.

Każda komórka w ciele ma miejsce receptorowe dla witaminy D, co sprawia, że ​​bardziej przypomina hormon niż witaminę. Niedobór witaminy D może prowadzić do osteoporozy i wpływać na nastrój. Witamina D wspiera układ odpornościowy i ma kluczowe znaczenie dla osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi. Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. Jednak światło słoneczne jest wystarczająco silne tylko przez 3 do 4 miesięcy w roku, aby stymulować skórę do produkcji wystarczającej ilości witaminy D, której potrzebuje organizm. Co więcej, dietetyk Dabney Poorter, uważa, że w rzeczywistości nawet w tych miesiącach do organizmu nie trafia wystarczająca ilość witaminy D.

Najczęściej ludzie spędzają na słońcu z odsłoniętym ciałem, bez ochrony, mniej niż 30 minut, a do zapewnienia odpowiedniej ilości witaminy D tą drogą jest potrzebny czas ponad 30 minut przebywania na słońcu bez żadnych kremów przeciwsłonecznych. Wniosek z tego jest taki, że większość z nas tak naprawdę powinna suplementować witaminę D przez cały rok.

Jeśli twój poziom witaminy D przed latem był na dobrym poziomie i przebywasz na zewnątrz przez większość dni w godzinach szczytu, prawdopodobnie możesz zrobić sobie przerwę od stosowania suplementów. Natomiast jeśli poziom witaminy D u ciebie był niski przed latem lub jeśli nie spędzasz dużo czasu na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej w godzinach szczytu, kontynuuj stosowanie suplementów. Zawsze dostosuj dawkę, obserwując poziom witaminy D we krwi. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

CZYTAJ: Dlaczego warto jeść awokado codziennie?

CZYTAJ: Evenepoel wycofuje się z Giro D’Italia!

Brak postów do wyświetlenia