Zmiany w pracy zdalnej. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Date:

Sejm powiedział „tak” pracy zdalnej. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zakłada, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo zdalnie.

Sejm wysłuchał pracodawców w sprawie pracy zdalnej

Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzają definicję pracy zdalnej, którą będzie można wykonywać całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika po każdorazowym uzgodnieniu z pracodawcą. Nowelizacja wprowadza możliwość nakazania pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach takich jak pandemia, stan nadzwyczajny czy zalanie zakładu pracy. Nowe zapisy w Kodeksie pracy dają również możliwość wykonywania pracy zdalnej okazjonalnie w przypadkach incydentalnych po złożeniu przez pracownika wniosku w tej sprawie w formie papierowej lub elektronicznej. Wymiar okazjonalnej pracy zdalnej nie może przekraczać 24 dni w roku kalendarzowym.

Zmiany w Kodeksie pracy zostały wprowadzone po tym, jak pracodawcy licznie opowiadali się za wprowadzeniem regulacji w tej sprawie, ponieważ praca zdalna zdała egzamin w ostatnich latach.

Czy pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej pracownikowi?

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Pracodawca będzie miał pokryć koszty energii i usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych. Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...