Znów jest Movember, czyli miesiąc dyskusji o męskim zdrowiu

Date:

Movember to akcja społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na zachorowalność wśród mężczyzn na nowotwory prostaty i jąder oraz przypominanie o profilaktyce. Akcja trwa co roku przez cały listopad, a jej symbolem są wąsy.

Czas zapuścić wąsy

Jest listopad, czyli czas zapuszczania wąsa w słusznej sprawie. W listopadzie częściej niż w innych miesiącach można spotkać na ulicy mężczyzn z wąsem. Wszystko za sprawą akcji „Movember”.

Nazwa akcji to zbitka słów moustache (pl. wąsy) i november (pl. listopad). To właśnie dlatego panowie solidaryzujący się z kampanią zapuszczają przez cały listopad wąsy. Mają one przypominać o konieczności wykonywania cyklicznych badań profilaktycznych, a wręcz do nich nakłaniać.

Wąsy zostały symbolem akcji, ponieważ czasami łatwiej mówić o trudnych tematach w nieco zabawny sposób, a już na pewno lżej podejmuje się w ten sposób trudne decyzje.

Zaczęło się w Australii

Choć może się wydawać, że „Movember” dopiero od paru lat zyskuje w Polsce na popularności, to początki akcji sięgają początku lat 2000. Kampania została stworzona w Australii w mieście Melbourne. Wąsy zostały wybrane na jej znak rozpoznawczy dlatego, że przyciągają uwagę ze względu na to, że przez lata popadały w zapomnienie. Poza tym wydaje się, że czasami łatwiej mówić o trudnych tematach w nieco luźniejszy i zabawny sposób, a już na pewno lżej w ten sposób podejmuje się trudne decyzje.

Badania mogą uratować życie

Z rakiem nie ma żartu, a już na pewno nie z rakiem jąder, ponieważ chorują na niego przeważnie mężczyźni w młodym i średnim wieku. Eksperci wskazują, że rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Szybkie wykrycie nowotworu poprzez regularne badanie jąder, nawet samodzielnie w domu, może więc uratować życie. Podobnie jest w przypadku raka prostaty, tylko że ten nowotwór potrafi się długo ukrywać bezobjawowo, dlatego tak ważne je regularne chodzenie do lekarza na badania kontrolne, bo mogą one uratować życie.

Masz już wąsy?

Drogi mężczyzno, nie ma co czekać. Badaj się po prysznicu i chodź regularnie do lekarza. W listopadzie zapuść wąsy i idź na kompleksowe badania profilaktyczne.

Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie międzynarodowej akcji —> https://ex.movember.com/

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...