Znów jest Movember, czyli miesiąc dyskusji o męskim zdrowiu

0
156

Movember to akcja społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na zachorowalność wśród mężczyzn na nowotwory prostaty i jąder oraz przypominanie o profilaktyce. Akcja trwa co roku przez cały listopad, a jej symbolem są wąsy.

Czas zapuścić wąsy

Jest listopad, czyli czas zapuszczania wąsa w słusznej sprawie. W listopadzie częściej niż w innych miesiącach można spotkać na ulicy mężczyzn z wąsem. Wszystko za sprawą akcji „Movember”.

Nazwa akcji to zbitka słów moustache (pl. wąsy) i november (pl. listopad). To właśnie dlatego panowie solidaryzujący się z kampanią zapuszczają przez cały listopad wąsy. Mają one przypominać o konieczności wykonywania cyklicznych badań profilaktycznych, a wręcz do nich nakłaniać.

Wąsy zostały symbolem akcji, ponieważ czasami łatwiej mówić o trudnych tematach w nieco zabawny sposób, a już na pewno lżej podejmuje się w ten sposób trudne decyzje.

Zaczęło się w Australii

Choć może się wydawać, że „Movember” dopiero od paru lat zyskuje w Polsce na popularności, to początki akcji sięgają początku lat 2000. Kampania została stworzona w Australii w mieście Melbourne. Wąsy zostały wybrane na jej znak rozpoznawczy dlatego, że przyciągają uwagę ze względu na to, że przez lata popadały w zapomnienie. Poza tym wydaje się, że czasami łatwiej mówić o trudnych tematach w nieco luźniejszy i zabawny sposób, a już na pewno lżej w ten sposób podejmuje się trudne decyzje.

Badania mogą uratować życie

Z rakiem nie ma żartu, a już na pewno nie z rakiem jąder, ponieważ chorują na niego przeważnie mężczyźni w młodym i średnim wieku. Eksperci wskazują, że rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Szybkie wykrycie nowotworu poprzez regularne badanie jąder, nawet samodzielnie w domu, może więc uratować życie. Podobnie jest w przypadku raka prostaty, tylko że ten nowotwór potrafi się długo ukrywać bezobjawowo, dlatego tak ważne je regularne chodzenie do lekarza na badania kontrolne, bo mogą one uratować życie.

Masz już wąsy?

Drogi mężczyzno, nie ma co czekać. Badaj się po prysznicu i chodź regularnie do lekarza. W listopadzie zapuść wąsy i idź na kompleksowe badania profilaktyczne.

Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie międzynarodowej akcji —> https://ex.movember.com/

Brak postów do wyświetlenia