Król Karol III odsłonił pierwszy pośmiertny pomnik królowej Elżbiety II

0
100

Król Karol III odsłonił pierwszy pomnik swojej zmarłej matki, królowej Elżbiety II, która zmarła we wrześniu.

Nowa rzeźba w angielskim mieście York została odsłonięta w środę przed York Minster, największą gotycką katedrą w Wielkiej Brytanii. Jest hołdem dla służby i poświęcenia zmarłej monarchini.

„Ten posąg był planowany po raz pierwszy pięć lat temu i był przeznaczony na święto platynowego jubileuszu panowania królowej” – powiedział król w przemówieniu podczas deszczowej ceremonii odsłonięcia, trzymając czarny parasol.

https://www.artnews.com/wp-content/uploads/2022/11/GettyImages-1244635405.jpg?w=1024

„Teraz, jak byliśmy z wielkim smutkiem świadkami odejścia tego panowania, posąg został odsłonięty ku jej pamięci, jako hołd złożony życiu w niezwykłej służbie i poświęceniu” – kontynuował.

„Nieżyjąca już królowa przez całe swoje życie zawsze dbała o dobro swojego ludu. Teraz jej wizerunek będzie czuwał nad Placem Królowej Elżbiety przez nadchodzące stulecia” – dodał, po czym zdjął fioletową tkaninę zakrywającą wysoki posąg, który wychodzi na nowy publiczny plac w Yorku nad jednym z wejść do katedry.

https://thenational-the-national-prod.cdn.arcpublishing.com/resizer/ahKEmdci0wvYTyqGsqtEEyNc740=/800×0/filters:format(jpg):quality(70)/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/thenational/RF6SKUO5AAL7GT4FNTBKTG3LIQ.jpg

Przed odsłonięciem, arcybiskup Yorku, Stephen Cottrell, opisał tę „wyjątkową okazję” jako „niezwykle wzruszający moment” uhonorowania „długiego życia i służby Jej Zmarłej Wysokości Królowej Elżbiety dla jej ludu, jej narodu i Wspólnoty Narodów”.

Jej pamiątkowy posąg, który został zaprojektowany i wyrzeźbiony przez kamieniarza z York Minster, Richarda Bossonsa, ma nieco ponad dwa metry wysokości i waży około 1800 kilogramów.

https://thenational-the-national-prod.cdn.arcpublishing.com/resizer/tUo5-IsO0Rpp_TSfvpFJtNn_N4c=/800×0/filters:format(jpg):quality(70)/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/thenational/WTSPDYKI5OR3ZNXL7DNZ5O2B2M.jpg

Francuska rzeźba z wapienia przedstawia zmarłą królową w szatach, zwieńczoną państwowym diademem Jerzego IV, trzymającą kulę i berło – symbole jej roli jako głowy kościoła i państwa.

„Będzie stać dumnie i zdecydowanie w swojej niszy, witając zarówno wiernych, jak i gości” – powiedział Bossons w oświadczeniu.

Brak postów do wyświetlenia