10 marca — Dzień Mężczyzn. Skąd wzięło się święto i gdzie jest celebrowane?

0
80

10 marca wypada Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. W Polsce święto nie jest tak celebrowane, jak wypadający dwa dni wcześniej Dzień Kobiet, a obchodzony jest częściej niż raz w roku. Z okazji Dnia Mężczyzn przybliżamy historię tego święta.

Czym byłby mężczyzna bez kobiety i czym byłaby kobieta bez mężczyzny? Razem raźniej, dlatego postuluję, aby zacząć obchodzić Dzień Mężczyzn równie hucznie, co Dzień Kobiet. Panowie, wszystkiego najlepszego! Odwagi w byciu najprawdziwszym sobą, bo wtedy spotka Was wszystko, na co tak bardzo czekacie.

Według statystyk z 2021 roku Dzień Mężczyzn obchodzony jest w ponad 80 krajach. Co ciekawe, w większości z tych państw święto mężczyzn celebrowane jest 19 listopada. Istnieje jednak kilka dat, w których możemy obchodzić ten dzień. Pierwsza to 19 listopada. Druga to 10 marca, co wywodzi się z tradycji katolickiej. Trzecią datą jest 30 września, kiedy świętowany jest Dzień Chłopaka.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn został zapoczątkowany w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na wartości wnoszone do społeczeństwa przez mężczyzn, zapoczątkowanie zmiany w postrzeganiu mężczyzn i likwidacji toksycznych obrazów męskości oraz zachęcenie mężczyzn do badań i pracy z psychologiem, gdy czują, że tego potrzebują, a wstydzą się do tego przyznać, przez wizerunek silnego mężczyzny, którego na nich przez lata narzucono.

Brak postów do wyświetlenia