17–letni talent łyżwiarstwa figurowego tworzy historię

Date:

Amerykański nastolatek, Ilia Malinin, w sobotnim konkursie wykonał po raz drugi w swojej karierze poczwórnego axla i to w doskonałym stylu!

Podczas rywalizacji w Skate America, swobodnie wykonany historyczny skok zapewnił 17-latkowi złoty medal w debiucie w Grand Prix seniorów i tym samym został najmłodszym mistrzem mężczyzn w historii imprezy.

Malinin już w zeszłym miesiącu stał się pierwszą osobą, która zdobyła poczwórnego axla podczas US International Figure Skating Classic, imprezy na niższym poziomie.

Jeszcze przed zawodami Skate America nie był pewien, czy spróbować wykonać najtrudniejszy ruch łyżwiarstwa figurowego w swoim występie.

„Dzisiaj rano nie byłem pewien, czy spróbuję, czy nie” – powiedział później Malinin NBC. „Ale w mojej głowie pojawiła się myśl, że wszyscy patrzą i muszę spróbować, poszedłem na to i wylądowałem. Nadal jestem w szoku”.

„Na całej hali było słychać krzyk widowni przez co najmniej kilka sekund po moim wyczynie, nawet nie wiedziałem czy muzyka dalej gra”.

https://images.wsj.net/im-649931?width=860&height=573

Nawet niektóre z najbardziej utytułowanych gwiazd tego sportu nie były w stanie wylądować poczwórnym axlem. Skok wymaga czterech i pół obrotu w powietrzu, przechodząc od startu przodem do lądowania tyłem do kierunku jazdy. Technicznie jest to bardzo trudne do wykonania i przez 44 lata było to barierą nie do przejścia.

Dwukrotny mistrz olimpijski, Yuzuru Hanyu, powiedział przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2022 roku, że jego największą motywacją było wylądowanie poczwórną osią, ale kiedy spróbował tego na igrzyskach, nieco zaniżył rotację i upadł. Natomiast panujący mistrz olimpijski Nathan Chen z powodzeniem wykonał każdy inny rodzaj poczwórnego skoku z wyjątkiem axla.

Kiedy Malinin – mistrz świata juniorów – oddał skok, który nie udał się tak wielu przed nim, był to niezwykły moment w historii łyżwiarstwa figurowego.

„Byłem w szoku, nie mogłem uwierzyć, że właśnie to zrobiłem!” – dodał. „Jestem pod wrażeniem, że udało mi się to zrobić. Nawet teraz brakuje mi słów. Nie wiem, co powiedzieć. Nie wiedziałem, że mogę to zrobić.”

Video z historycznym wyczynem Ilii Malinina poniżej:

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Najlepsze filmy o Świętym Mikołaju, które możecie obejrzeć w Mikołajki

Dziś odwiedza wszystkich Święty Mikołaj. Wielu na to spotkanie czekało z utęsknieniem cały rok. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów o Świętym Mikołaju

Rafael Nadal i Cristiano Ronaldo otwierają wspólnie restaurację

Restauracje legend sportu rozszerzą teraz swój zasięg na bliskowschodnie miasto Dubaj w 2023 roku we współpracy z Leisure Quest.

Święty Mikołaj za granicą. Tradycje zagraniczne z okazji Mikołajek

Sprawdziliśmy, jak obchodzone są Mikołajki za granicą.

Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem...