Naukowcy oszacowali, ile mrówek jest na Ziemi

0
130

Mrówki są małe, ale ich liczebność już nie. Nowe badanie szacuje, że na Ziemi jest około 20 biliardów mrówek. To aż 20 000 bilionów osobników!

Jak wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, szacunki są od dwóch do dwudziestu razy wyższe niż poprzednie.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni dużą liczbą mrówek, które znaleźliśmy” – powiedziała CNN Sabine S. Nooten, ekolog owadów i tymczasowy główny badacz na Uniwersytecie w Würzburgu w Niemczech. Nooten była współautorem badania.

https://www.zoo-mar.pl/wp-content/uploads/2019/09/czym-karmic-mrowki.jpg

„Praktycznie nie mieliśmy żadnych oczekiwań, liczby, które krążyły wcześniej w literaturze naukowej, były w zasadzie wykształconymi domysłami, a to z powodu bardzo małej ilości danych empirycznych, na których można by pracować” – dodała.

Wcześniejsze globalne szacunki dotyczące od 1 do 10 biliardów mrówek, dokonane przez renomowanych biologów Berta Hölldoblera i Edwarda O. Wilsona, zakładały, że stanowią one około 1% szacowanej światowej populacji owadów, liczącej 1 trylion osobników.

Jednak zespół badawczy tego najnowszego badania oparł nowe szacunki na dowodach obserwacyjnych z obszernego zestawu danych dotyczących próbek mrówek rozmieszczonych na całym świecie. Autorzy zidentyfikowali i ocenili 465 odpowiednich badań, obejmujących 1306 miejsc pobierania próbek, obejmujących wszystkie kontynenty i główne biomy, w których żyją mrówki.


https://static.polityka.pl/_resource/res/path/7d/ad/7dadb3ba-978f-4372-ae78-71a48e6c0755_f1400x900

„Praktycznie nie mieliśmy żadnych oczekiwań, liczby, które krążyły wcześniej w literaturze naukowej, były w zasadzie wykształconymi domysłami, a to z powodu bardzo małej ilości danych empirycznych, na których można by pracować” – dodała.

Według Nooten naukowcy mogliby wykorzystać obszerny zestaw danych z badań, które obejmują 80 lat, aby przewidzieć, jak mogą wyglądać przyszłe społeczności lub środowiska. Na przykład zespół oszacował liczbę żyjących na ziemi mrówek, które gęsto zasiedlają regiony tropikalne i subtropikalne, takie jak lasy Ameryki Południowej, na około 3 biliardy.

http://www.globalstewards.org/images/janine-benyus/Biomimicry-Nine-Laws-of-Nature/ant-hill.jpg

Szacowana liczebność mrówek przekracza łączną biomasę – czyli całkowitą masę – dzikich ptaków i ssaków i odpowiada około 20% biomasy człowieka, jak wynika z badania. To tylko ukazuje, jak ważne są mrówki!

Brak postów do wyświetlenia