Badania pokazują, że półgodzinna drzemka może poprawić pamięć i nastrój!

0
80

Wszyscy doskonale wiemy, że nie ma nic bardziej relaksującego, niż krótka drzemka na kanapie w ciągu dnia – szczególnie gdy po całym dniu pracy, w końcu „lądujemy” we własnym domu.

Jednak taka popołudniowa drzemka – choć dla wielu bywa (niepotrzebne) wstydliwa – zapewnia nie tylko odpoczynek, ale poprawia również pamięć i nastrój!

Bardzo ważne jest jednak, aby ta drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut. Badania pokazują, że drzemka trwająca maksymalnie pół godziny poprawia nie tylko nasz nastrój, ale i pamięć! Nie krótkotrwale, a nawet do 4h po przebudzeniu.

https://thewell.northwell.edu/sleep/how-to-power-nap

Badanie przeprowadzone przez przez National University of Singapore ujawnia również, że nawet krótsze, 10-minutowe drzemki, mogą zmniejszyć senność i poprawić nastrój.

Jednak aby przyspieszyć kodowanie i pamięć, potrzebujemy dłuższej, tj. półgodzinnej drzemki, aby zadbać o proces przyjmowania nowych informacji i nadawania im sensu.

Naukowcy przeanalizowali 32 młodych dorosłych, których poproszono o drzemkę na 10, 30 i 60 minut w różne dni.

Nastrój, subiektywną senność i wydajność poznawczą, mierzono w odstępach 5, 30, 60 i 240 minut po przebudzeniu, aby porównać trwałe korzyści z różnych drzemek.

W porównaniu z pozostawaniem w stanie czuwania, wszystkie drzemki trwające od 10 do 60 minut przynosiły wyraźne korzyści.

10-minutowa drzemka była najlepszą opcją w przypadku uniknięcia tak zwanej „bezwładności snu” – tego dziwnego uczucia oszołomienia po przebudzeniu, kiedy nie wiesz, kim, co i gdzie jesteś.

Ta bezwładność snu spowodowała tymczasowy spadek wydajności badanych – jednak efekty zniknęły w ciągu 30 minut po przebudzeniu.

Dr Ruth Leong, pracownik naukowy z Center for Sleep and Cognition w Yong Loo Lin School of Medicine, powiedziała: „Wielu zna korzyści płynące z drzemki, ale presja optymalizacji czasu w ciągu dnia pracy utrudnia niektórym regularne drzemanie. Musieliśmy zapytać, czy istnieje zalecany czas trwania popołudniowej drzemki, który zapewnia równowagę między praktycznością a znaczącymi korzyściami Chociaż nie znaleziono wyraźnego „zwycięskiego” czasu trwania drzemki, 30-minutowa drzemka wydaje się być najlepszym kompromisem między praktycznością a korzyścią”.

Jak widać – sen to zdrowie!

Brak postów do wyświetlenia