Wrocławski DCF zaprasza na premierę filmu „Święty” z udziałem twórców

0
105

DCF to Dolnośląskie Centrum Filmowe, które znajduje się we Wrocławiu. Kino regularnie zaprasza do siebie gwiazdy polskiego kina. Tym razem będzie organizować premierę filmu „Święty”. Na wydarzeniu będą obecni aktorzy i twórcy produkcji. W rolę główną wciela się Mateusz Kościukiewicz.

„Święty” to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w którego rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

Choć „Święty” jest inspirowany opisanymi wydarzeniami, to jest subiektywnym i nieco fabularnym spojrzeniem na wspomnianą kradzież, ukazanym z poczuciem humoru i lekkością. Film wejdzie do kin 24 marca, a dzień wcześniej będzie go można zobaczyć przedpremierowo podczas jego wrocławskiej premiery z udziałem aktorów i twórców w kinie DCF. Na uroczystej premierze obecni będą m.in. reżyser Sebastian Buttny oraz aktorzy: Lena Góra i Michał Włodarczyk. Po filmie DCF zaprasza na bankiet, podczas którego będzie okazja do spotkania z twórcami. Ostatnie bilety na wydarzenie kupicie TUTAJ.

Oto zwiastun:

Brak postów do wyświetlenia