Badania wskazują, że medytacja może poprawić zdrowie jelit!

0
136

Często słyszymy, że medytacja może przynieść korzyści naszemu zdrowiu psychicznemu – od uspokojenia niepokoju, aż po redukcję stresu.

Jednak wydaje się, że praktyka ta może mieć również zauważalny fizyczny wpływ na nasze…wnętrzności!

Badanie, opublikowane niedawno w BMJ General Psychiatry, dotyczyło tybetańskich mnichów buddyjskich, jak i lokalnych mieszkańców i wykazało, że ci, którzy praktykowali regularną medytację, „znacząco wzbogacili” bakterie jelitowe.

Oznacza to, że ci, którzy medytowali, mieli lepszy mikrobiom jelitowy niż osoby, które tego nie robiły.

Dwie dobre formy bakterii jelitowych – Megamonas i Faecalibacterium – znalezione w badaniu, są powiązane z niższym ryzykiem lęku, depresji i chorób serca, a także ze „wzmocnioną funkcją odpornościową”.

Próbki krwi wykazały również, że mnisi mieli niższy poziom cholesterolu niż grupa kontrolna.

W rezultacie naukowcy biorący udział w badaniu doszli do jednoznacznego wniosku: „Długoterminowa tradycyjna medytacja buddyzmu tybetańskiego może pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te sugerują, że medytacja odgrywa pozytywną rolę w stanach psychosomatycznych i dobrym samopoczuciu”.

https://cdn.aarp.net/content/dam/aarp/health/healthy-living/2020/12/1140-healthy-gut-illo.imgcache.rev.web.700.403.jpg

Potwierdzają to również wcześniejsze badania (takie jak metaanaliza z 2017 r.), które wykazały, że chociaż stres może zaburzać funkcjonowanie jelit, medytacja może pomóc regulować reakcję organizmu na stres.

Jak poprawić zdrowie jelit:

  1. Spróbuj pokarmów bogatych w prebiotyki (karczoch, czosnek, cebula, por, szparagi, banany, owies, jabłka, siemię lniane i kakao)
  2. Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w probiotyki (jogurt grecki, kefir, kapusta kiszona, ciemna czekolada, zupa miso, pikle i kimchi)
  3. Jedz pokarmy bogate w polifenole (kakao, zielona herbata, jagody i pomidory)

Wszystko sprowadza się do połączenia między mózgiem a jelitami (znanego również jako oś jelita-mózg).

Dlatego praktyki medytacji i uważności mogą wpływać na funkcjonowanie lub strukturę twojego mózgu, a to z kolei niesamowicie wpłynie na twoje jelita.

Warto jednak zauważyć, że tybetańscy mnisi praktykują medytację ajurwedy przez co najmniej dwie godziny dziennie, a wielu robi to nawet przez 30 lat – coś, co po prostu nie jest możliwe dla przeciętnego człowieka.

Jednak nadal warto spróbować – każda medytacja ma znaczenie!

Brak postów do wyświetlenia