Szwecja znajduje największe złoże pierwiastków ziem rzadkich w Europie! Może to pomóc zmniejszyć zależność od Chin

Date:

Szwedzka firma wydobywcza LKAB twierdzi, że znalazła największe w Europie złoże tlenków metali ziem rzadkich na północy kraju. Jest to odkrycie, które może zmniejszyć zależność kontynentu od Chin w zakresie tego krytycznego surowca.

Minerały ziem rzadkich odgrywają kluczową rolę w wytwarzaniu czystej energii oraz produkcji pojazdów elektrycznych i elektroniki użytkowej. Na ten moment, rynek jest zdominowany przez Chiny, które odpowiadają za 60% światowej produkcji, według US Geological Service.

LKAB zidentyfikował ponad milion ton tlenków metali ziem rzadkich w rejonie Kiruna, położonym na dalekiej północy kraju, poinformowała firma w czwartkowym oświadczeniu.

„To dobra wiadomość nie tylko dla LKAB, regionu i Szwedów, ale także dla Europy i klimatu” — powiedział Jan Moström, prezes i dyrektor generalny grupy LKAB.

Obecnie w Europie nie wydobywa się pierwiastków ziem rzadkich, co uzależnia ją od importu. Według Komisji Europejskiej Unia Europejska otrzymuje 98% minerałów z Chin.

Firma dodała, że zależność regionu od Chin w zakresie minerałów ziem rzadkich zwiększa podatność przemysłu europejskiego na zagrożenia.

„W kopalni rozpocznie się elektryfikacja, samowystarczalność i niezależność Unii Europejskiej od Rosji i Chin” – powiedział w tym samym oświadczeniu szwedzki minister energii, biznesu i przemysłu Ebba Busch. „Musimy wzmocnić przemysłowe łańcuchy wartości w Europie i stworzyć realne możliwości elektryfikacji naszych społeczeństw.”

Jednak droga do wydobycia złóż jest długa. LKAB jeszcze w tym roku planuje złożyć wniosek o wydanie zezwolenia.

„Jeśli spojrzymy, jak działały inne procesy uzyskiwania pozwoleń w naszej branży, minie co najmniej 10-15 lat, zanim będziemy mogli faktycznie rozpocząć wydobycie i dostarczać surowce na rynek”.

Biorąc pod uwagę duże znaczenie w branży technologicznej, pierwiastki ziem rzadkich stały się również jednym z głównych frontów w rywalizacji USA–Chiny.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...