Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Date:

Lasy bukowe w Bieszczadach w polskiej części Karpat zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO – poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO 28 lipca br. podjął decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. 

Obiekt obejmuje fragment lasów bukowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym o powierzchni około 3300 ha objęty ścisłą ochroną, co stanowi około 11% powierzchni Parku.

Buczyny te położone są na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w Paśmie Granicznym i w Dolinie Górnej Solinki, w dolinach potoków Terebowiec i Wołosatka. Strefę buforową dla tych obiektów stanowi granica Parku Narodowego.

Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

W skład europejskich lasów bukowych wchodzą teraz łącznie 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi Bieszczad zaliczają się do niego lasy bukowe Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

https://twitter.com/UNESCO/status/1420389999439224835?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1420389999439224835%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdobrewiadomosci.net.pl%2F52314-bukowe-lasy-bieszczad-wpisane-na-liste-unesco%2F

Według przyrodników pierwotne lasy bukowe w są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Lasy te zawierają bezcenną populację starych drzew oraz rezerwuar genetyczny buka i wielu innych gatunków, które są związane z siedliskami starodrzewów.

Źródło: gov.pl

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Ujawniono nową monetę króla Karola

Ujawniono zdjęcia pierwszych projektów monet z profilem króla Karola...

Laura Bączkiewicz reprezentantką Eurowizji Junior 2022!

Laura Bączkiewicz, 10-letnia koninianka, będzie reprezentowała nasz kraj w...

Kraków mocno stawia na poprawę jakości powietrza. Energia ze ścieków – czym jest ten pomysł?

Od dawna słyszymy opinie na temat złej jakości krakowskiego...

Idea Zero Waste. Zasady, które pomagają nam lepiej żyć.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki możemy mieć...