niedziela, 26 września, 2021
More

  Latest Posts

  Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  Lasy bukowe w Bieszczadach w polskiej części Karpat zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO – poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

  Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO 28 lipca br. podjął decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. 

  Obiekt obejmuje fragment lasów bukowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym o powierzchni około 3300 ha objęty ścisłą ochroną, co stanowi około 11% powierzchni Parku.

  Buczyny te położone są na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w Paśmie Granicznym i w Dolinie Górnej Solinki, w dolinach potoków Terebowiec i Wołosatka. Strefę buforową dla tych obiektów stanowi granica Parku Narodowego.

  Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

  W skład europejskich lasów bukowych wchodzą teraz łącznie 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi Bieszczad zaliczają się do niego lasy bukowe Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

  Według przyrodników pierwotne lasy bukowe w są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

  Lasy te zawierają bezcenną populację starych drzew oraz rezerwuar genetyczny buka i wielu innych gatunków, które są związane z siedliskami starodrzewów.

  Źródło: gov.pl

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.