Buty Michaela Jordana z finałów NBA z 1998 roku mogą pobić rekordy aukcyjne!

0
179

W 1998 roku, Michael Jordan zasznurował parę swoich kultowych czarno-czerwonych butów Air Jordan 13, aby zapewnić Bulls zwycięstwo w drugim meczu swoich ostatnich mistrzostw NBA.

Sotheby’s w Nowym Jorku oferuje zwycięskie buty (dostępne w przyszłym miesiącu) za wysoką szacunkową kwotę 4 milionów dolarów, a otwarte licytacje odbędą się online od 3 do 11 kwietnia. Obecny rekord z 2021 r. — para butów Nike Air Ships, które Jordan nosił na początku swojej kariery — wynosi 1,47 miliona dolarów, co oznacza, że po raz pierwszy zestaw tenisówek został sprzedany za ponad 1 milion dolarów!

Wyprzedaż rozpoczyna się w trakcie „Jordan Year” — nawiązanie do kultowej koszulki gwiazdy NBA z numerem 23. W styczniu Air Jordan we współpracy z Sotheby’s wystawił na aukcję 13 par butów retro, które zostały zaprojektowane na pamiątkę The Notorious BIG.

https://www.washingtonpost.com/resizer/4HFjss-qHKPRvqkj4LXLjrq7F9o=/arc-anglerfish-washpost-prod-washpost/public/IMPS3WEYK5G53NMT2XE5XCVNZ4.jpg

W zeszłym roku, koszulka Jordan’s Game 1, również z finałów z 1998 roku, stała się najdroższą pamiątką sportową sprzedaną na aukcji, kiedy na aukcji Sotheby’s osiągnęła 10,1 miliona dolarów.

Pożegnalny bieg Jordana z Chicago Bulls jest często określany jako „The Last Dance”, od tytułu dokumentu ESPN i Netflix, który był kroniką sezonu. Jordan ogłosił swoją (drugą) emeryturę na kilka tygodni przed finałami, co doprowadziło do tego, że seria sześciu meczów przeciwko Utah Jazz stała się najczęściej oglądaną w historii NBA, na podstawie ocen Nielsen TV. (Jordan wrócił później w latach 2001-2003, aby grać z Washington Wizards, ale nie zdobył kolejnych mistrzostw).

„Pamiątki sportowe noszone przez Michaela Jordana wielokrotnie dowiodły, że są najbardziej elitarnymi i pożądanymi przedmiotami na rynku” – powiedział w komunikacie prasowym Brahm Wachter, szef działu odzieży ulicznej i nowoczesnych przedmiotów kolekcjonerskich Sotheby’s. „Jednak przedmioty z jego sezonu „Last Dance” mają większą skalę i wielkość, co widać po naszej rekordowej sprzedaży jego koszulki Game 1 w 2022 roku”.

Trampki wystawione na aukcję były noszone podczas drugiego meczu w Salt Lake City, w którym Bulls wygrali 93-88 po przegranej w pierwszym meczu, a Jordan zdobył 37 punktów. To ostatnia para czarno-czerwonych projektów Air Jordan 13, które Jordan kiedykolwiek nosił na boisku podczas meczu NBA.

https://images.complex.com/complex/images/c_fill,f_auto,g_center,w_1200/fl_lossy,pg_1/t9tpv2txkdj0wl7owtgg/michael-jordan-1998

Po meczu, Jordan podpisał i podarował komplet znoszonych butów chłopcu odpowiedzialnemu za podawanie piłek.

Trampki Air Jordan 13 są częścią wyprzedaży pamiątek sportowych o nazwie „Victoriam”, która obejmuje przedmioty noszone przez sportowców, w tym Toma Brady’ego, Kobe Bryanta i Rogera Federera, a także kurtkę Chicago Bulls Varsity Jacket, podpisaną przez zespół. Kurtka pochodzi z nowej współpracy między Bulls i Off-White, którą założył zmarły w 2021 roku Virgil Abloh.

Publiczna wystawa pamiątek z wyprzedaży, w tym sneakersów Air Jordan 13, zostanie otwarta 5 kwietnia w nowojorskich galeriach Sotheby’s.

Brak postów do wyświetlenia