Camilla, księżna Kornwalii, może nie założyć słynnej korony!

0
117

Wszystko to spowodowane przeszłością diamentu Koh-i-Noor. Rzecznik partii politycznej premiera Indii, Narendry Modi, zasugerował, że kontrowersyjny diament użyty podczas koronacji małżonki króla, może przywrócić „bolesne wspomnienia z kolonialnej przeszłości”.

Bezcenna korona Camilii zawiera 2800 diamentów, gdzie na przednim krzyżu umiejscowiony jest słynny 105-karatowy diament Koh-i-Noor, czyli jeden z największych oszlifowanych diamentów na świecie.

Małżonka króla Karola, które swoje miejsce zajmie 6 maja obok niego na tronie, miała nosić Koronę Królowej Matki będącą jednym z najbardziej kulturowych elementów kolekcji klejnotów koronnych.

Jednak kontrowersyjny diament Koh-i-Noor, może nawet wywołać dyplomatyczny spór z Indiami!

Według doniesieniom The Telegraph, rzecznik partii Bharatiya Janata, premier Narendy Modi i premier Indii wyjaśnili, że użycie diamentu może przyczynić się do pogorszenia stosunków między dwoma krajami.

„Koronacja Camilii i wobec tego użycie klejnotu koronnego Koh-i-Noor, przywołuje bolesne wspomnienia z kolonialnej przeszłości. Większość Hindusów niewiele wie o opresyjnej przeszłości, jednak od pięciu do sześciu pokoleń Hindusów przez ponad pięć wieków cierpiało wiele obcych rządów. Ostatnie wydarzenia, takie jak śmierć królowej Elżbiety II, koronacja nowej królowej Camilii, do którego miałby być użyty Koh-i-Noor, przenosi Indian w czasy Imperium Brytysjkiego w Indiach”.

Klejnot został nabyty przez Brytyjczyków po wojnie z Imperium Sikhów i aneksji regionu Pendżab. W 1849 roku został przejęty przez Kompanię Wschodnioindyjską i podarowany królowej Wiktorii; ostatecznie włączono go do korony wykonanej dla Królowej Matki, której przeznaczeniem było obecność na głowie Królowej podczas koronacji króla Jerzego VI w 1937 roku.

Jednak to, do kogo należy jeden z największych oszlifowanych kamieni na świecie, od dziesięcioleci jest zaciekle kwestionowane przez Indie, Pakistan, Iran, a nawet i Talibów.

Pałać Buckingham odmówił komentarza w tej sprawie.

Król Karol zaznacza, że zależy mu na unowocześnieniu ceremonii koronacji.

Pałac powiedział, że ceremonia będzie „zakorzeniona w wieloletnich tradycjach i widowiskowości”, ale jednocześnie „odzwierciedla rolę dzisiejszego monarchy i patrzy w przyszłość”.

Więcej na ten temat możesz przeczytać klikając TUTAJ.

Camilla zostanie namaszczona świętym olejem i ukoronowana tak, jak Królowa Matka, gdy została Królową w 1937 roku.

Sekretarz spraw zagranicznych, James Cleverly udzielił informacji Sky News dotyczącej angażowania się w debaty na debat Koh-i-Noor, dodając, że decyzje należą do pałacu.

„Pałac jest naprawdę świetny w ocenie nastrojów nie tylko publicznych, ale również międzynarodowych. Mamy fantastyczne stosunki z Indiami i Hindusami. To decyzja należąca do Pałacu – nie mam jednak wątpliwości, że koronacja będzie wielkim świętem”.

Brak postów do wyświetlenia