Co zrobić, aby bieganie zimą obyło się bez kontuzji i przeziębienia?

0
121

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych, ale uprawianie jej zimą może być nieco niebezpieczne, czy to ze względu na zwiększone ryzyko kontuzji, czy przeziębienia. Oto kilka wskazówek, jak biegać tej zimy i zachować motywację.

Noś odpowiednią odzież do biegania zimą

Noś trzy warstwy odzieży. Warstwa podstawowa ma być wykonana z oddychającego, szybkoschnącego materiału, który pomaga odprowadzać pot z powierzchni skóry. Druga warstwa to miękkie i izolujące ubranie, które zapewni ci ciepło, ale bez przesady, ponieważ twoje ciało wytwarza ciepło podczas ćwiczeń. Trzecia warstwa ochronna posłuży do odparcia elementów, które przejdą przez pierwsze dwie warstwy, może to być kurtka, bluza z kapturem lub wiatrówka, a nawet kamizelka. Ważne są również elementy do zakrycia reszty ciała, uszu, nosa, policzków, dłoni. Można to rozwiązać za pomocą ocieplacza na szyję, czapek, rękawiczek. Pamiętaj, żeby wszystkie warstwy były wykonane ze specjalistycznych materiałów dedykowanych ubraniom sportowym

Odpowiednie buty uchronią cię przed upadkiem na lód

Obuwie jest kluczowe! Rozważ wodoodporne buty do biegania, które zawierają korki zapewniające przyczepność. Możesz również używać zwykłych butów, ale z antypoślizgowym środkiem trakcyjnym. W niektórych przypadkach sprawdzi się też zastosowanie taśmy klejącej na wierzchu butów, aby zablokować wiatr i wodę.

Rozgrzej ciało przed bieganiem

Zanim pójdziesz biegać, poświęć kilka minut na dynamiczne ćwiczenia rozciągające. Wykonaj skłony, skrętoskłony, wymachy, wypady, wykroki i wspięcia na palce. Rozgrzej kostki stóp. Możesz nawet potruchtać chwilę w miejscu. Pamiętaj, że odpowiednio przygotowane ciało do ćwiczeń uchroni cię przed niepożądanymi kontuzjami.

Upewnij się, że jesteś widoczny i chroń oczy

Istotne jest, aby inne osoby lub kierowcy widzieli cię podczas biegu, zwłaszcza w nocy. Aby to osiągnąć, możesz użyć światła, takiego jak czołówka lub wybrać odzież z panelami odblaskowymi. Zmniejszy to ryzyko możliwych do uniknięcia kolizji. Ponadto śnieg lub deszcz w oczach może powodować niewyraźne widzenie, dlatego załóż okulary lub gogle narciarskie do biegania.

Brak postów do wyświetlenia