Co zrobić, aby bieganie zimą obyło się bez kontuzji i przeziębienia?

Date:

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych, ale uprawianie jej zimą może być nieco niebezpieczne, czy to ze względu na zwiększone ryzyko kontuzji, czy przeziębienia. Oto kilka wskazówek, jak biegać tej zimy i zachować motywację.

Noś odpowiednią odzież do biegania zimą

Noś trzy warstwy odzieży. Warstwa podstawowa ma być wykonana z oddychającego, szybkoschnącego materiału, który pomaga odprowadzać pot z powierzchni skóry. Druga warstwa to miękkie i izolujące ubranie, które zapewni ci ciepło, ale bez przesady, ponieważ twoje ciało wytwarza ciepło podczas ćwiczeń. Trzecia warstwa ochronna posłuży do odparcia elementów, które przejdą przez pierwsze dwie warstwy, może to być kurtka, bluza z kapturem lub wiatrówka, a nawet kamizelka. Ważne są również elementy do zakrycia reszty ciała, uszu, nosa, policzków, dłoni. Można to rozwiązać za pomocą ocieplacza na szyję, czapek, rękawiczek. Pamiętaj, żeby wszystkie warstwy były wykonane ze specjalistycznych materiałów dedykowanych ubraniom sportowym

Odpowiednie buty uchronią cię przed upadkiem na lód

Obuwie jest kluczowe! Rozważ wodoodporne buty do biegania, które zawierają korki zapewniające przyczepność. Możesz również używać zwykłych butów, ale z antypoślizgowym środkiem trakcyjnym. W niektórych przypadkach sprawdzi się też zastosowanie taśmy klejącej na wierzchu butów, aby zablokować wiatr i wodę.

Rozgrzej ciało przed bieganiem

Zanim pójdziesz biegać, poświęć kilka minut na dynamiczne ćwiczenia rozciągające. Wykonaj skłony, skrętoskłony, wymachy, wypady, wykroki i wspięcia na palce. Rozgrzej kostki stóp. Możesz nawet potruchtać chwilę w miejscu. Pamiętaj, że odpowiednio przygotowane ciało do ćwiczeń uchroni cię przed niepożądanymi kontuzjami.

Upewnij się, że jesteś widoczny i chroń oczy

Istotne jest, aby inne osoby lub kierowcy widzieli cię podczas biegu, zwłaszcza w nocy. Aby to osiągnąć, możesz użyć światła, takiego jak czołówka lub wybrać odzież z panelami odblaskowymi. Zmniejszy to ryzyko możliwych do uniknięcia kolizji. Ponadto śnieg lub deszcz w oczach może powodować niewyraźne widzenie, dlatego załóż okulary lub gogle narciarskie do biegania.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...